Ruskinjama oduzete olimpijske medalje osvojene pre 14 godina, transrodna sportistkinja i Amerikanka slave
Telegraf pre 7 sati | Telegraf.rs

Kenijska srednjeprugašica Pamela Dželimo zvanično je proglašena osvajačicom srebrne medalje u trci na 800 metara na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. godine, nakon što je Međunarodni olimpijski komitet završio proces preraspodele medalja usled okončanih antidoping postupaka.
Odluku je dočekala i sada bronzana Amerikanka Ališa Montano. Odluku je potvrdio Izvršni odbor MOK-a, pošto je Svetska atletika korigovala zvanične rezultate nakon diskvalifikacije ruske atletičarke Ekaterine Poistogove, koja je prvobitno zauzela drugo mesto i osvojila srebro. Njeni rezultati su kasnije poništeni nakon što je utvrđeno da je prekršila antidoping pravila, a Sportski arbitražni sud (CAS) je u maju 2025. odbio njenu konačnu žalbu, čime je odluka postala












