Kada je u Beograd stigla "nuklearna bomba" koja je spasavala živote: Malo ko zna ovu neverovatnu priču
Nova pre 1 dan

Samo dve godine nakon ozbiljnog nuklearnog incidenta u Vinči, početkom 1960. godine u Beograd je dopremljen uređaj koji je u tadašnjoj štampi izazvao ogromnu pažnju. Mediji su ga nazivali "atomskom bombom koja spasava živote", iako nije imao nikakve veze sa oružjem.
Reč je bila o medicinskom aparatu poznatom kao kobalt bomba, uređaju koji je u to vreme predstavljao jednu od najvećih revolucija u lečenju malignih bolesti. Iako njegov naziv zvuči zastrašujuće, upravo je ovaj aparat mnogim pacijentima pružio šansu za izlečenje koju dotadašnja medicina nije mogla da ponudi. Prvi uređaji ove vrste počeli su da se koriste početkom pedesetih godina prošlog veka. Već prvi zabeleženi slučajevi pokazali su koliko je nova tehnologija












