SAD napale Iran kao odgovor na gađanje teretnog broda dronom

Sjedinjene Američke Države (SAD) napale su sinoć Iran kao odgovor na gađanje teretnog broda u Ormuskom moreuzu dronom.
Britanska vojska je u četvrtak saopštila da je teretni brod pogođen projektilom kod obale Omana, nekoliko sati nakon što je Iran zapretio brodovima da će prestati da koriste tu rutu.
Predsednik SAD Donald Tramp (Trump) izjavio je da je napad dronom prekršio primirje, a potom rekao novinarima da će "saznati" da li će Vašington uzvratiti, nakon čega je došlo do napada.
Centralna komanda američke vojske saopštila je da je napala lokacije raketa i dronova i obalske radarske lokacije u Iranu.
"Ne sviđa mi se činjenica da su juče isprobali zapravo čak četiri napada", rekao je Tramp u Beloj kući neposredno pre nego što su SAD uzvratile.
Na pitanje zašto bi bilo napada kada Tramp insistira da razgovori sa Teheranom dobro idu, on je rekao da su Iranci "malo drugačiji".
Čelnik Komisije za nacionalnu bezbednost iranskog parlamenta Ebrahim Azizi objavio je na društvenim mrežama da "Ormuskim moreuzom upravlja Iran" i upozorio SAD da "poštuju pravila" i da "ne mešaju kontrolu sa eskalacijom".
"Ovo nije kršenje primirja, već je upravljanje njime", napisao je Azizi.
Potpredsednik SAD Džej Di Vens (JD Vance) noćas je objavio na društvenim mrežama da bi Iran trebalo da "podigne slušalicu" ako postoje neslaganja oko sporazuma o prekidu vatre.
"Na nasilje će se odgovoriti nasiljem", rekao je on.
Iranska Revolucionarna garda tvrdi da je gađala američka vojna postrojenja kao odgovor na novi napad
Iranska Revolucionarna garda saopštila je danas da je napala američke vojne položaje u regionu, kao odgovor na novi napad Vašingtona na Iran.
Lokalni mediji su preneli da je Garda najavila "brz i odlučan" odgovor na sinoćnji američki napad, prenosi agencija Rojters (Reuters).
Saopštenje je kasnije obrisano.
Garda nije pružila detalje ni o ciljevima napada, ni o njegovom ishodu.
Bahrein prijavio napad Irana na bazu američke mornarice
Vlada Bahreina saopštila je danas da je Iran dronom gađao tu zemlju i bazu američke mornarice u njoj, nakon što je Teheran objavio da je ciljao američke vojne objekte kao odmazdu na noćašnje napade.
Ministarstvo spoljnih poslova Bahreina saopštilo je da je "više iranskih dronova" lansirano na tu zemlju, a napad je okarakterisan kao "flagrantna pretnja po bezbednost građana".
Sjedinjene Američke Države (SAD) su sinoć napale Iran kao odgovor na napad Teherana na teretni brod u Ormuskom moreuzu u četvrtak.
Iranska Revolucionarna garda je jutros saopštila da je na to odgovorila napadom na američke vojne baze, bez preciziranja lokacija.
Bahrein je jedan od najoštrijih kritičara Irana, a ta kraljevina je nedavno ugostila američkog državnog sekretara Marka Rubija na sastanku ministara spoljnih poslova Saveta za saradnju zemalja Zaliva, koji je završen pozivom na prekid iranskih napada i potpuno otvaranje Ormuskog moreuza.
Napadnut teretni brod u Ormuzu nakon najava o ponovnim udarima Irana, SAD šire pomorske puteve
Teretni brod u Ormuskom moreuzu je napadnut danas nakon što je Bahrein saopštio da je Iran gađao bazu američke mornarice u toj zemlji.
Napad u Ormuzu je prijavio Centar za pomorske trgovinske operacije britanske vojske, koji tvrdi da je posada bezbedna i da nema štete po životnu sredinu.
Niko nije preuzeo odgovornost za napad, iako je Iran izveo sličan u četvrtak, koji su takođe prijavile britanske jedinice.
Zajednički pomorski informativni centar, koji nadgleda američka mornarica, saopštio je danas nakon razvoja dešavanja da širi rutu kroz Ormuski moreuz blizu obale Omana, kako bi brodovi nastavili da neometano prolaze.
Saopštenje te službe dolazi kao upozorenje Iranu da SAD insistiraju na ponovnom otvaranju Ormuza, dok Teheran nalaže da se brodovi drže pravila o ograničenom kretanju, što zalivske zemlje odbacuju.
(Beta, 27.06.2026)











