ЗЛФ: Власт у Суботици продужава мандат саветима месних заједница уместо да буде избора

Градски одбор Зелено-левог фронта (ЗЛФ) у Суботици је данас објавио да локална власт намерно не расписује изборе за савете месних заједница, већ предлаже измене прописа да би чланови савета тих савета који ја истекао мандат, остали на функцијама до избора нових чланова када год то буде било.
На предстојећој седници Скупштине града Суботице 2. јула једна тачка дневног реда је предлог Градског већа за измене Одлуке о месним заједницама додавањем нових ставова по којима ће чланови савета месних заједница бити "дужни да врше своје дужности до избора нових чланова Савета".
Одборник Зелено-левог фронта у Скупштини Града Суботице Лука Вучинац је оценио да је тим потезом власт практично признала да нема никакав правни основ за такозвани "технички мандат" чланова савета.
"Због тога смо још у мају 2025. године поднели кривичну пријаву против председника Скупштине града, а Више јавно тужилаштво у Новом Саду данас води истрагу. Уместо да одговарају због тога што нису расписали изборе, они сада покушавају да промене прописе како би накнадно оправдали сопствено незаконито поступање", навео је Вучинац.
ЗЛФ подсећа да су последњи редовни избори за савете месних заједница у Суботици одржани 2019. године - пре пуних седам година, док се владајућа коалиција СНС-СВМ већ три године позива на "технички мандат" иако за то, каже ЗЛФ, не постоји законски основ.
"Месне заједнице постоје управо зато да грађани одлучују о свом комшилуку - о путевима, парковима, расвети, игралиштима и другим локалним проблемима. Међутим, већ три године о томе не одлучују грађани, већ људи којима је мандат истекао још 2023. године, а када нема избора, нема ни одговорности", рекао је Вучинац.
"Ако данас дозволимо да се укину избори за савете месних заједница, сутра ће бити много лакше да се обесмисле сви други избори", закључио је он.
(Бета, 27.06.2026)








