Prevelike firmarine ukidaju radna mesta

Beta 17.01.2017

Direktor Udruženja priređivača igara na sreću (UPIS) Rade Karan izrazio je danas nadu da će Ustavni sud uskoro razmatrati zahtev tog udruženja da se ispita ustavnost odredaba Zakona o finansiranju lokalne samouprave koje su omogućile da se maksimalno povećaju takse za isticanje firme.

On je novinarima rekao enormno povećanje "firmarina" u poslednjih nekoliko godina nema ekonomsko opravdanje i "odnosi" veliki broj radnih mesta.

Po rečima Karana, sporna odreba Zakona o finansiranju lokalne samouprave omogućila je lokalnim samoupravama da visina godišnje "firmarine" bude najviše 10 puta veća od prosečne bruto plate, što su sve lokalne iskoristile i maksimalno povećale tu taksu baš za taj iznos.

"Tako je prosečna taksa za isticanje firme na teritoriji Srbije u 2011. i 2012. godini, po jednom lokalu iznosila oko 100.000 dinara, dok se u 2013. godini taj iznos popeo na oko 300.000 dinara a u 2014. i 2015. godini na oko 370.000 dinara. Prošle godine taj iznos je u proseku bio oko 500.000 dinara", naveo je Karan.

Kako je ocenio, za uvećanje "firmarine" četiri puta nema ekonomskog opravdanja "a izazvano je, pre svega megalomanijom lokalnih moćnika, 'pojelo' je oko hiljadu radnih mesta u kompanijama–članicama UPIS u poslednje tri godine".

Karan je podsetio da se to udruženje žalilo i na odredbe Zakona o porezu na dohodak koje predviđaju oporezivanja dobitaka viših od 11.000 dinara i dodao da su i sami igrači predali Narodnu inicijativu Skupštini Srbije sa oko 200.000 potpisa za ukidanje tih odredbi koje smatraju diskriminatornim.

On je rekao da kompanije članice UPIS redovno izmiruju sve obaveze prema državi, ali i prema zaposlenima i dobavljačima, i da su u protekloj godini, na ime svih vrsta poreza, taksi i naknada u budžet države i lokalnih samouprava uplatili oko 20 miliona evra.

"Samo u proteklih pet godina, na ime svih fiskalnih i parafiskalnih nameta, državi je uplaćeno više od 70 miliona evra. Naše kompanije nemaju niti jednog dinara poreskog duga. Istovremeno redovno servisiramo i sve obaveze prema dobavljačima i tako i njima omogućavamo normalno poslovanje. Inače, obaveze prema dobavljačima iz godine u godinu rastu, ne zbog povećanja obima našeg posla već isključivo zbog rasta cena i usluga", naveo je Karan.

Prema njegovim rečima, UPIS i njegove članice teže da posluju i društveno odgovorno kroz projekat prevencije zavisnosti "Moguće je prekinuti", u okviru kojeg je obučeno oko 3.800 zaposlenih kako da prepoznaju naznake da neko ima problema sa tim i da ga upute kome da se javi za pomoć.

(Beta, 17.01.2017)

Povezane vesti »

Ključne reči

Ekonomija, najnovije vesti »