Predstavljena knjiga o životnom delu izraelskog premijera Jicaka Rabina

Beta 02.10.2017

U organizaciji Centra za međunarodnu saradnju i održivi razvoj (CIRSD), u Beogradu je večeras predstavljena knjiga "Jicak Rabin - Vojnik, lider, državnik" autora Itamara Rabinoviča o životnom delu nekadašnjeg premijera Izraela i dobitnika Nobelove nagrade za mir 1994. godine Jicaka Rabina.

Po rečima predsednika CIRSD Vuka Jeremića, Itamar Rabinovič jedan je od najvećih savremenih mislilaca u oblastima međunarodnih odnosa i bezbednosti.

"Itamar Rabinovič je svetski rangiran intelektualac, bivši predsednik Univerzitet u Tel Avivu, bivši ambasador Izraela u SAD, vodio je pregovore sa Sirijom i najveći je svetski stručnjak za tu zemlju", naveo je Jeremić.

On je dodao da je srpski prvi jezik na koji je prevedena Rabinovičeva knjiga.

Izražavajući zahvalnost za organizovanje promocije Vuku Jeremiću, za koga je rekao da ga je impresionirao "herojskim rezultatom" u kampanji za generalnog sekretara UN, Itamar Rabinovič je ocenio da je život Jicaka Rabina bio "pun značaja".

Po njegovim rečima, Rabin kao mladić nije planirao da postane vojnik ali je posle početka Drugog svetskog rata na Bliskom istoku, pokazao prirodan talenat za vojne operacije i brzo napredovao do funkcije načelnika Generalštaba izraelskih odbrambenih snaga.

"Posle vojske je hteo da proširi vidike i mislio je da je pozicija ambasadora Izraela u Vašingtonu dobra prilika za to. Video je kako se početkom 90-ih godina prošlog veka menjaju odnosi Izraela i njegovih suseda, uočio je pretnju Irana", kazao je Rabinovič.

Po njegovim rečima, ubistvo Rabina 1995. godine predstavljalo je veliki udarac nastavku mirovnog procesa između Izraela i Palestine.

"Rabin je mislio da je dobio drugi premijerski mandat kako bi Izrael izveo na stazu mira. Ta mirovna politika je kontradiktoran proces kome se protive i mnogi u Izraelu. Rabin je bio jedini koji je Izraelcima mogao da proda tu politiku, što je njegov ubica dobro znao", naveo je autor.

On je ocenio da su koristi od ubistva Jicaka Rabina imali Iran koji kako je naveo, "nije želeo mir između Izraela i Palestina", ali i religiozno krilo cionista u samom Izraelu.

Navodeći da se čitalac knjige suočava sa ratom i mirom kao kontradiktornostima izraelskog društva, ambasadorka te zemlje u Srbiji Alona Fišer Kam ocenila je da je mali broj političara prešao put od pobednika u ratu do uspešnih lidera, kao što je kako je navela, to bio slučaj sa Jicakom Rabinom.

"Jicak Rabin se smatra jednim od najvećih državnika. Nije bio orijentisan ni previše levo, ni previše desno. Borio se za demokratiju i stabilnost i odlikovao ga je pragmatičan pristup koji je stekao još u vojsci", kazala je ambasadorka.

Po njenim rečima, potraga za mirom predstavlja Rabinovu zaostavštinu.

"Mrzeo je diplomatiju ali je imao odlične diplomatske veštine, bio je vojnik a postao simbol mira. Ubijen je tokom mirovnih demontstracija u Izraelu što je poseban paradoks", dodala je Alona Fišer Kam.

Bivša ambasadorka Srbije i Crne Gore u Izraelu Krinka Vidaković Petrov ocenila je da je Jicak Rabin bio "i jastreb i golub, da je znao šta je moć ali je i poznavao ograničenja sile".

"Knjiga je zasnovana na autentičnim zapisima sa sastanaka izraelske vlade, arhivama i memoarima, uključujući i Rabinove, a autor je jedan od ključnih svedoka događaja opisanih u delu. Njen centralni deo je posvećen životu Jicaka Rabina ali ona doprinosi i razumevanju odnosa na Bliskom istoku", navela je bivša ambasadorka.

Ona je ocenila da je život Jicaka Rabina "otelotvorenje snage" Izraela od osnivanja države 1948. godine do 1995. godine, kada je Rabin ubijen.

"Narativ knjige je hronološki segmentiran ali kao triler podvlači tenzije koje su kulminirale Rabinovom smrću. Ironično je to što ga je ubio neko iznutra, ne Palestinac već Izraelac", dodala je Krinka Vidaković Petrov.

Promociji knjige u beogradskom "Aeroklubu" prisustvovali su bivša ambasadorka Srbije u Moskvi Jelica Kurjak, ambasador Hrvatske u Beogradu Gordan Bakota, narodne poslanice Sanda Rašković Ivić i Dijana Vukomanović, savetnik bivšeg predsednika Srbije Borisa Tadića Leon Kojen, predsednik Foruma za etničke odnose Dušan Janjić.

KOMPLETAN VIDEO MATERIJAL MOŽETE PREUZETI OVDE

(Beta, 02.10.2017)

Pročitajte još

Ključne reči

Politika, najnovije vesti »