Krivična prijava DJB protiv rukovodstva Skupštine Srbije

Beta 21.12.2017

Poslanička grupa Dosta je bilo je danas saopštila da je podnela krivičnu prijavu protiv predsednice Skupštine Srbije Maje Gojković i potpredsednika Veroljuba Arsića, Vladimira Marinkovića i Đorđa Milićevića.

Prijava je podneta zbog zloupotrebe službenog položaja, povrede slobode govora i javnog istupanja i sprečavanja političkog, sindikalnog i drugog delovanja i udruživanja.

DJB navodi da su tokom nedavne sednice o državnom budžetu Srbije za 2018. godinu, predsedavajući u Skupštini zloupotrebili položaj, grubo kršili Poslovnik i "krali vreme" za raspravu.

Po Poslovniku, kako je navedeno, svaki poslanik ima dva minuta da obrazloži svoj amandman, ali predsedavajući su "krali" vreme tako što su svakom poslaniku SNS zaokružili vreme na dva minuta - bez obzira da li je govorio kraće od toga, a neki skoro upola.

"Na taj način su tri dana falsifikovali trajanje izlaganja poslanika vladajuće većine. Uvidom u sistem E-parlamenta nedvosmisleno je utvrđeno da je poslanicima evidentirano utrošeno vreme od dva minuta iako su znatno kraće govorili", navodi se u saopštenju DJB.

DJB je ukazao da su zvaničnici protv kojih je podneta prijava, to radili svesno kako bi naneli štetu opozicionim narodnim poslanicima i veštački skratili Poslovnikom predviđeno ukupno vreme za raspravu od 600 minuta čime je nanesena teža povreda prava zloupotrebom službenog položaja i nesavesnim radom u službi.

DJB podseća da su njegovi poslanici 16. novembra 2016. godine podneli prvu ustavnu žalbu protiv predsednice Maje Gojković i potpredsednika Veroljuba Arsića zbog povrede osnovnih ljudskih prava garantovanih Ustavom i sistematske diskriminacije poslanika DJB.

Drugu ustavnu žalbu protiv Maje Gojković poslanici DJB su podneli 19. oktobra 2017. godine zbog povrede osnovnih ljudskih prava, zloupotrebe službene funkcije i povrede časti i ugleda.

"Samovolja predsednice i potpredsednika Skupštine ugrožava pravo poslanika da slobodno zastupaju svoje političke stavove i bore se za prava građana koje u Skupštini zastupaju. Ustavni sud je dužan da štiti prava svih građana, reaguje na kršenje zakona, pravila i procedura", ukazao je DJB.

(Beta, 21.12.2017)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Politika, najnovije vesti »