Poljska krši zakone EU zbog seče najstarije šume
Bjalovješka šuma, koja se nalazi na poljsko-beloruskoj granici, smatra se poslednjom evropskom prašumom.
Poljska je prekršila zakon Evropske unije zato što je odobrila seču u Bjalovješkoj šumi, jednoj od najstarijih evropskih šuma.
Evropski sud pravde sa sedištem u Luksemburgu saopštio je da je seča šume ugrozila mnoge životinjske vrste u ovom jedinstvenom ekosistemu.
Bjalovješka šuma, koja se prostire sa obe strane poljsko-beloruske granice, smatra se poslednjom evropskom prašumom i nalazi se na Uneskovoj listi Svetske baštine.
U njoj živi najveće krdo bizona koji su gotovo izumrli.
Poljska je objasnila da je odobrila seču šume kako bi zaustavila najezdu štetnih buba i saopštila da će poštovati odluku suda.
Ova odluka je uperena protiv desničarske vlade.
Sud je bio naročito kritičan prema argumentima poljske vlade da je razlog za seču najezda buba, navodeći da o tome nije bilo reči u vladinom planu iz 2015. godine.
Desničarska partija „Pravo i pravda" je došla na vlast krajem 2015. godine.
Pomirljiv stav Poljske
Varšava, koja je očekivala ovakvu odluku suda, zauzela je pomirljiv stav, ocenjuje dopisnik BBC iz Poljske, Adam Iston.
Poljski premijer, bivši bankar Mateuš Moravjecki, koji je izabran u decembru, pripada umerenijoj struji koja želi da reši nesporazume poljske vlade sa Briselom oko seče šume, reforme pravosuđa i pitanja migranata.
U jednoj od prvih izjava rekao je da će Poljska poštovati odluke suda.
Seča šuma je samo jedna u nizu odluka poljske vlade koje su je dovele u sukob sa EU.
Brisel je prošlog decembra pokrenuo oštre disciplinske mere protiv Varšave zbog reforme pravosudnog sistema koje omogućavaju državi da „značajno zadire" u pravosuđe.
Među predloženim merama je da se ministru pravde dozvoli da uklanja predsednike suda iz vremena komunizma.
Poljska vlada traži način da postigne dogovor sa Briselom uoči pregovora o dugoročnom budžetu EU. Parlament u Varšavi je prošle nedelje odbacio ovlašćenje dato ministru pravde da smenjuje sudije bez prethodnih konsultacija.
(BBC News, 04.18.2018)