Skot: Efikasnost i pravednost sudskog sistema ključne za vladavinu prava

Beta 26.10.2018

Ambasador SAD u Srbiji Kajl Skot izjavio je danas u Beogradu da njegova zemlja snažno podržava aktivnosti na unapređenju srpskog pravosuđa i naveo da su efikasnost i pravednost sudskog sistema okosnica vladavine prava.

"Pravednost znači da se (sudske) odluke donose na osnovu dokazanih činjenica, a ne na osnovu toga da li neko nekog poznaje ili koliku moć poseduje", rekao je Skot na otvaranju konferencije "Forenzička analiza DNK - Primena DNK dokaza - izazovi u praksi".

Na konferenciji u Palati Srbija, čiji su sponzori Vrhovni kasacioni sud Srbije i Ambasada SAD u Beogradu, Skot je rekao da Vašington podržava Srbiju na njenom evropskom putu i da se ključni deo tog procesa odnosi na vladavinu prava.

On je kazao da SAD pomažu Srbiji sa ciljem unapređenja efikasnosti sudskih procesa i ukazao na dugo partnerstvo sa srpskim pravosudnim organima.

"Američka ambasada je ponosna na partnerstvo sa Vrhovnim kasacionim sudom. Ministarstvo pravde SAD dugo neguje partnerstvo sa sudovima i policijom Srbije", naveo je američki ambasador.

Skot je rekao i da "zlo nikad ne spava" i da kriminalci uglavnom koriste "poslednju reč tehnike", zbog čega je neophodno konstantno usavrašavanje sudija i tužilaca i njihovo upoznavanje s najnovijim trendovima korišćenja DNK u dokaznom postupku.

Američka ambasada će obezbediti srpskim sudijama i tužiocima 20 udžbenika o korišćenju DNK analize u sudskom postupku, dodao je Skot.

Predsednik Vrhovnog kasacionog suda Srbije Dragomir Milojević rekao je da je značaj forenzičke analize DNK veliki i naveo da se zahvaljujući njenoj primeni dešava i da nevin čovek, osuđen za silovanje 80-ih godina prošlog veka, bude posle 30 godina oslobođen krivice u ponovljenom postupku.

Zamenica Republičkog javnog tužioca Jasmina Kiurski ukazala je na značaj saradnje tužilaštva i suda i na važnost forenzičke analize DNK.

"Kvalitet presude zavisi od kvaliteta optuženja, a kvalitet optuženja zavisi od kvaliteta dokaza", navela je Kiurski.

Ona je dodala da je izmenom Zakonika o krivičnom postupku tužilaštvo dobilo novu ulogu, pošto je uvedena tužilačka istraga, i da sada javni tužilac treba da prikupi relevantne dokaze i predoči ih sudu.

Uvodno predavanje na konferenciji održao je profesor forenzike na više univerziteta u SAD i Hrvatskoj Dragan Primorac, koji je rekao da prosperitet svake države zavisi od njenog odnosa prema procesuiranju kriminala, za čiju je efikasnost neophodna primena najsavremenijih tehnika i metoda utvrđivanja činjenica.

Primorac je kazao da je jedna od osnovnih premisa u forenzici da "odsustvo dokaza nije dokaz njihovog odsustva", odnosno da to što dokazi nisu pronađeni ne znači da njih nema, i naveo da su pojedini slučajevi rešavani i posle 30 godina zahvaljujući primeni forenzičke analize DNK.

(Beta, 26.10.2018)

Povezane vesti »

Komentari

Politika, najnovije vesti »