Лидери ЕУ су се дговорили око Брегзита на састанку у Бриселу
Званичници ЕУ кажу да се ради о „најбољем и једином могућем договору" после разговора дугих 20 месеци

Лидери Европске уније су подржали договор о повлачењу Велике Британије из ЕУ и будућих односа међу њима, после 20 месеци преговарања.
Лидери 27 земаља чланица су подржали договор после разговора који су у Бриселу трајали краће од сата, саопштивши да је споразум отворио пут за „уређено повлачење&qуот; Британије из Европске уније.
Међутим, споразум треба да потврди и парламент Уједињеног краљевства, а многи посланици су против.
Председник Европске комисије Жан-Клод Јункер је рекао да посланици морају да знају да се ради о „једином могућем споразуму&qуот;.
Свако ко мисли да би ЕУ могла да понуди бољи споразум уколико британски посланици уложе вето биће „разочаран следећег дана.&qуот;
Но, председник Европског савета, Доналд Туск, који је први објавио вести о дговору на Твитеру, каже да не би спекулисао о могућем исходу такве ситуације.
„Ја нисам пророк&qуот;, рекао је Туск на конференцији за новинаре.
хттпс://твиттер.цом/еуцопресидент/статус/1066625821161517056
Званична потврда споразума уследила је после више од 18 месеци преговора између Лондона и Брисела. Преговори су почели када је Британија покренула Члан 50, после референдума о напуштању уније 2016. године,
Велика Британија треба да напусти Европску унију 29. марта 2019. године
Парламент Велике Британије требало би да гласа о споразуму почетком децембра, али прихватање договора није нимало сигурно. Очекује се да ће многи опозициони, али и конзервативни посланици гласати против.
Премијерка Тереза Меј је позвала јавност да подржи споразум, тврдећи да се ради о најбољем договору који је могла да постигне, а који ће поштовати резултате референдума о Брегзиту.
Шта је одлучила Европска унија?
Лидери ЕУ су усвојили два кључна документа за Брегзит.
- Споразум о повлачењу: правно обавезујући документ на 585 страна који поставља основне услове изласка Велике Британије из Европске уније. У документу је обрађен и такозвани „трошак развода&qуот; вредан 39 милијарди фунти, права грађана и „бекстоп&qуот; везан за Северну Ирску - начин да ирска граница остане отворена, ако трговачки прегоцори западну у ћорсокак.
- Политичка декларација, која поставља основе за односе између ЕУ и Велике Британије после Брегзита - између осталог, како ће функционисати трговачки и безбедносни споразуми
У недељу није било формалног гласања, већ је договор одобрен консензусом.
У документу којим је потврђена одлука, Европски савет је саопштио да је споразум отворио пут за „уређено повлачење&qуот; Британије из Европске уније, те да жели „најближе могуће односе&qуот; са Лондоном у будућности.
Јункер је саопштио да је „данас тужан дан&qуот; и да нико не треба да отвара „шампањац&qуот; због одласка Британије.
Упозорио је посланике британског парламента да треба да имају у виду да се ради о „најбољем могућем споразуму... једином могућем споразуму&qуот;
Док остале земље чланице ЕУ желе да споразум ступи на снагу што пре, литванска председница Далија Грибаускајте је изјавила да постоји неколико могужних исхода уколико британски парламент одбаци договор, међу којима је и продужетак преговора или нови референдум.
Политичка уредницица ББЦ-ја Лора Куенсберг каже да су европски лидери јасно ставили до знања да је, иако нису пресрећни због одласка ЕУ, ово најбољи и једини споразум.
Који су следећи кораци?
Тереза Меј ће сада морати да убеди посланике британског парламентда да прихвате споразум.
Очекује се да ће следеће две недеље обилазити земљу у покушају да представи позитивне стране споразума пре гласања у другој недељи децембра.
Ако посланици одбаце споразум, много тога се може догодити - укључујући и могућност да Британија напусти ЕУ без договора са Бриселом, новим преговорима или чак ванредним изборима.
Министар спољних послова Џереми Хант је изјавио да је парламентарни прорачун „заиста изазован&qуот; и упозорио да „ниједна опција не може да се одбаци ако Меј изгуби на овом гласању, укључујући и пад владе.
Хант је за ББЦ рекао да Велика Британија добија „између 70 и 80 одсто&qуот; онога што је хтела, док је споразум „ублажио&qуот; већи део негативних економских проблема.
На питање да ли би Британији било боље да остане у унији, рекао је да земљи не би било „но боље ни горе, али да ово значи да смо повратили нашу независност.&qуот;
Споразум такође треба да потврди и Европски савет, у коме ће већина земаља (20 од 27) морати да гласа за договор.
Такође је неопходна и ратификација у Европском парламенту, где се гласање очекује почетком 2019.
Брегзит као велика непознаница
Меј: Британија на корак од Брегзита
Шта кажу критичари?
Бивши вођа конзервативаца Данкан Смит сматра да је „веома, веома тешко&qуот; подржати овакав споразум.
„Сматрам да, бар до сада, овај споразум не доноси оно за шта су британски грађани гласали заиста&qуот;, изјавио је за телевизију Скај. „Мислим да (споразум) препушта превише контроле.&qуот;
Шкотска премијерка Никола Стурџен, која жели да Британија остане у ЕУ, изјавила је да је „споразум лош&qуот; и да парламент треба да размотри „боље алтернативе&qуот;, попут останка на јединственом тржишту и унутар царинске уније заувек.
хттпс://твиттер.цом/НицолаСтургеон/статус/1066635029013544965
Бивши премијер Тони Блер, који подржава идеју о новом референдуму, описао је споразум као „изумрлу птицу додо&qуот;, док је министар правде из сенке Ричард Барџон рекао да се ради о „полуспремљеном споразуму без будућности који је најгори од најгорих.&qуот;
(ББЦ Невс, 11.25.2018)
