РЦЦ: Неформална запосленост на Западном Балкану између 18 и 33 одсто
Удео неформалне запослености, односно непријављеног рада у региону креће се од 18,1 посто у Северној Македонији до 33 посто у Црној Гори, саопштио је данас у Сарајеву Нанд Шани, вођа тима Платформе за запошљавање и социјална питања Већа за регионалну сарадњу (РЦЦ).
Борба против ове широко распрострањене појаве била је главна тема радионица које је овај пројекат у протеклом периоду организовао широм Западног Балкана. Европска комисија (ЕК) и друге међународне и домаће агенције (ОЕЦД, ИЛО, итд.) препознале су неформалну економију и запосленост као једну од највећих препрека економског просперитета у региону.
Платформа Већа за регионалну сарадњу за запошљавање и социјална питања је за сваку од економија Западног Балкана припремила извјештај хттпс://ввв.есап.онлине/пагес/11/информал-емплоимент који се бави анализом покретача непријављеног рада, институционалним оквиром и постојећим приступима одговарајућих политика, уз списак главних препорука за решавање тог питања.
"Оно што је региону потребно је свеобухватан приступ који обухвата све органе власти и у склопу ког се користе додатне мере као што су повећање користи и стимулација за прелазак у формалну заспосленост и смањивање неравнотеже између институционалног и друштвеног морала", рекао је Нанд Шани.
Он је прецизирао да директни алати воде ка томе економска одлука да рад буде пријављен буде рационална. То се остварује или мерама за одвраћање којима се повећавају трошкови неусклађености ("казна") или тако што се учини да пријављени рад буде кориснији и лакши ("награда").
Генерално, економије Западног Балкана су до сада усвојиле и примењују приступ који подразумева принудно испуњавање обавеза, при чему се мало пажње посвећује стимулацијама и добровољном испуњавању обавеза.
Успешан и ефикасан прелазак са непријављеног на пријављени рад значи повезивање области закона о раду, пореског права и закона о социјалној сигурности на нивоу стратегија и деловања, као и укључивање социјалних партнера.
Радионице које се баве решавањем питања неформалне запослености одржане су у Тирани, Београду, Сарајеву, Подгорици Приштини и Скопљу.
Наслањајући се на искуство Европске уније и у светлу важности усклађивања сарадње и праксе шест економија Западног Балкана у домену политика са онима у Европској унији, циљ Платформе за запошљавање и социјална питања је да помогне економијама региона да успоставе форум за размену знања и искустава и узајамно учење са циљем преласка са непријављеног на пријављени рад, коришћењем свеобухватног, целовитог стратешког приступа.
Платформа за запошљавање и социјална питања (ЕСАП) је пројекат вредан три милиона еура који финансира Европска унија, а спроводе га Веће за регионалну сарадњу и Међународна организација рада у економијама Западног Балкана. Седиште пројектног тима је у Сарајеву.
(Бета, 26.04.2019)