Посланици критиковали Фискални савет јер је критичан према фискалним мерама
Посланици у Скупштини Србије данас су на седници на којој се разматра извештај о раду Фискалног савета за 2018. годину полемисали о могућим новим фискалним правилима, завршном рачуну државног буџета и о томе да ли су неки од навода чланова Фискалног савета политички и личе ли на критику опозиције.Полемика се повела поводом некадашње изјаве члана Савета о томе да је за заустављање одласка младих из земље потребно повећање животног стандарда и привредног раста.
"Поштујем вашу независност, али овакве изјаве често слушамо од дела опозиције. Не желим да верујем да сте ви оваквом изјавом желели да се бавите политиком и политикантством, али то је чињеница. Лако је водити политику из кабинета, бавити се теоријом, реалност је нешто друго", рекао је шеф посланичке групе Социјалистичке партије Србије Ђорђе Милићевић.
Он је рекао да је Србија на добром путу и да је позитиван тренд видљив и препознатљив што је у одређеним сегментима извештаја Фискалног савета констатовано.
"Данас је потпуно јасно да смо били у праву када смо започели реформе и када смо рекли да је реч о реформама који се тичу будућности Србије. Рекли смо и да не треба поједностављено гледати на те мере када смо имали прилику да чујемо од дела опозиције да се отимају плате, пензије", рекао је Милићевић пошто је међу замеркама Фискалног савета биле и оне о забрани запошљавања и смањењу пензија.
Осврћући се на изјаву истог члана савета да би Србија на дужи рок могла да има привредни раст од седам одсто ако би се седам милиона Срба заменило Немцима и ако би се увела управа каква је у Немачкој, Милићевић је рекао да Србија не жели немачки систем већ онај према економском стању у земљи.
"Нити смо ми Немци, нити желимо немачки систем, нама је портребан систем примерен нашем економском стању", рекао је Милићевић.
Председник Фискалног савета Павле Петровић му је одговорио да је Никола Алтипармаков коментарисао само питање Светске банке које је гласило колико би Србија могла да расте ако би институције у Србији достигле немачки ниво.
"То што је он рекао јесте да то није реална претпоставка", истакао је Петровић, а Милићевић му је казао да су могли да узму Јапанце за пример.
"Мени се више свиђају Јапанци када говорим о раду", навео је Милићевић.
Посланик Странке модерне Србије Александар Стевановић поздравио је предлог Фискалног савета о новим фискалним правилима - да дефицит буде веома низак, у основи избалансиран и да јавни дуг буде 45 одсто бруто домаћег производа (БДП) и додао да СМС подржава да то буде мало шири скуп правила.
Стевановић (СМС) је рекао да су досадашњи извештаји Фискалног савета били избалансирани, да је и овај такав и да му је драго што је констатовано да имамо фискалну стабилност, јер је то "предуслов свих предуслова да се економија креће".
Посланици Српске радикалне странке оценили су да извештај Фискалног савета не би био на дневном реду да није било диктата из Европске уније, иако су радикали то тражили много раније.
Посланик радикала Александар Шешељ је питао који је смисао Фискалног савета, када о свему одлучује председник Србије, док министар финансија Синиша Мали седи и "бележи шта он заповеда".
Шешељ је негодовао што у парламенту већ 16 година нема завршног буџета, што је замерка коју радикали износе када год се разматрају финансијски извештаји или закони.
"Србија је већ 19 година земља ограниченог суверенитета, једино је важна сагласност ЕУ и ММФ-а, а већ 16 година немамо у парламенту завршни рачун буџета и то није битно", рекао је Шешељ.
Ђорђе Вукадиновић из посланичког клуба "Покрет за спас Србије Нова Србија" похвалио је што се коначно расправља појединачно о тачкама дневног реда, али да не зна да ли ће то навести опозиционе посланике да прекину бојкот парламента.
"Кад би на дневном реду био извештај РЕМ-а, чак ни они не би одолели да дођу да кажу своје мишљење", оценио је Вукадиновић.
Он је похвалио Фискални савет за велику дозу критичности према власти, али је навео да је недовољна критичност према препорукама ММФ-а.
(Бета, 19.06.2019)