СРС: Нови Сад мора да издвоји више средстава за стипендирање даровитих студената и младих научника
Српска радикална странка (СРС) критиковала је данас одлуку градских власти Новог Сада да у финансирању Фонда за стипендирање и подстицање напредовања даровитих студената и младих научних радника локалног Универзитета учествују са свега десет стипендија.
"Одлука да Град Нови Сад учествује у финансирању Фонда за стипендирање и подстицање напредовања даровитих студената и младих научних радника и уметника Универзитета у Новом Саду са свега десет стипендија на годишњем нивоу је поражавајућа и неозбиљна за општину која има највећи буџет по глави становника - 30 милијарди динара годишње на располагању и која сваке године исказује суфицит у висини од пет-шест милијарди динара", навела је та странка.
Одборница радикала у Скупштини Новог Сада Марина Недељковић је навела да се град обавезао да ове школске године финансира свега десет стипендија у месечном износу од "симболичних 17.000 динара" и то у природно-математичкој, техничкој, пољопривредној, технолошкој, медицинској, економској, правној, хуманистичкој и области интердисциплинарне науке.
"Зар не мислите да у свакој од ових области можемо пронаћи и стипендирати бар по десет изванредних студената који својим залагањем, радом и просеком то и заслужују? Очекивали смо далеко већа средства за ову намену и сматрамо да је за универзитетски центар који броји преко 60.000 студената и научних радника, као што је то Нови Сад, оваква политика према научној заједници и даровитим студентима у најмању руку неозбиљна", рекла је Марина Недељковић.
Та странка је указала да на територији Новог Сада не постоји ниједан истраживачки центар који се бави проучавањима у области хуманистичких наука и научних дисциплина."Постављамо питање где да запослимо све оне стручњаке и докторанде из домена хуманистичких наука који се озбиљно баве истраживањима и имају радове објављење у реномираним домаћим и светским часописима, имајући у виду да се од наредне, 2020. године, прелази са пројектног на институционално финансирање науке на универзитетима?", упитала је Недељковић.
Она је оценила да град Нови Сад мора далеко озбиљније да схвати политику према студентској и научној заједници, ако има намеру да задржи статус универзитетског града и оправда поверење свих младих људи који су одлучили да управо у том граду стичу своје високо образовање.
(Бета, 23.09.2019)