Јунајтед група: Притисци на независност правосуђа долазе од највиших државних функционера
"Јунајтед група" (Унитед Гроуп) је данас је указала да притсци на независност правосуђа у Србији долазе од највиших државних функционера, а не од приватних компанија.
Та компанија је недавно саопштила да је Привредни суд у Београду без правно ваљаног основа омогућио конкурентским фирмама "увид у поверљиве пословне информације и тајне" њеним чланиоцама, СББ-у и Сити Медија (Цити Медиа).
Поводом изражавања сумње да је том одлуком Привредног суда легализована пословна шпијунажа, премијерка Ана Брнабић је Јунајтед групи преко друштвене мреже Твитер поставила питање: "Јел ово једна медијска група користи свој медијски утицај да коментарише судске одлуке и тако најдиректније врши утицај на судство у Србији".
У одговору премијерки, "Јунајтед група" је навела да "судови који мимо сваке правне логике и принципа праведности својим појединим одлукама угрожавају легитимне интересе правних субјеката, без обзира да ли се ради о компанијама или физичким лицима морају бити отворени за правне критике".
"Подсећамо све државне функиционере у Србији да по оцени релевантних међународних организација и Европске комисије пре свега, опасност и притисци на независност правосуђа управо долазе од највиших државних функционера, а не од приватних компанија, а поготово не од једног од ретких независних медија, наводи се у саопштењу Унитед Групе.
Подсећа се да је у недавно објављеном Извештају Европске комисије за Србију прецизирано да држава треба да направи озбиљне кораке у смањивању "високог степена притисака на правосуђе" те да се државни функционери уздрже од "јавног коментарисања текућих истрага, судских поступака, као и појединачних судија и тужилаца", као и да примењују прописе који су сами донели да не би "прелазили границу" коментарисања судских пресуда, а све то да би испунили обавезе преузете у процесу европских интеграција, а посебно у односу на Поглавље 23.
"Представници извршне власти у Србији упорно избегавају да схвате улогу медија у демократском друштву, због чега ни у области слободе изражавања у извештају Европске комисије нема никаквог напретка", истакла је Унитед Група.
Додаје је да је обраћањем јавности "Јунајтед група" као приватна компанија искористила право на слободу изражавања што укључује чак и јавну критику неправичних одлука суда и указивање јавности на такве одлуке, и то не да би се утицало на исход поступка, него да би се остварило нешто што се назива "демократска контрола рада суда".
Та пословна групација је најавила да ће у одбрани својих права и легитимних интереса искористити сва доступна правна средства, како домаћа тако и међународна.
(Бета, 20.11.2019)