Grenel i Vučić različito o taksama i prekidu kampanje za povlačenje priznanja nezavisnosti Kosova (VIDEO)

Beta 24.01.2020

Specijalni izaslanik predsednika SAD za pregovore Beograda i Prištine Ričard Grenel izjavio je danas u Beogradu da je juče na Kosovu na svakom sastanku "stavio do znanja" da takse na uvoz srpske robe moraju da se ukinu, ali da "isti zahtev donosi" i u Beograd, da Srbija mora da obustavi kampanju za povlačenje priznanja Kosova. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas, nakon sastanka sa Grenelom, da on ne prihvata postavljanje jednakosti između odluke Prištine da uvede takse na robu iz Srbije i BiH i lobiranja Beograda kod nekih zemalja da povuku priznanje nezavisnosti Kosova.

Grenel izjavio je danas u Beogradu da njegova uloga nije da pritiska, nego da poveže dve strane kako bi privrede Srbije i Kosova ostvarile rast.

"Dolazimo da vas povežemo, nemam nikakvu agendu ni ideju. Neću da vas pritiskam, želim da vas povežem da vaše privrede rastu, da se stvori više prilika za mlade ljude, da ostanu ovde i da imaju nadu. Pokušavam da se usredsredim na stvaranje dinamike u privredi, a politiku želim da ostavim vama", rekao je Grenel u Beogradu, na zajedničkoj konferenciji za novinare posle sastanka s predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Grenel je ponovio da je juče na Kosovu na svakom sastanku "stavio do znanja" da takse na uvoz srpske robe moraju da se ukinu, ali da "isti zahtev donosi" i u Beograd, da Srbija mora da obustavi kampanju za povlačenje priznanja Kosova.

"Ta kampanja mora da se obustavi, treba da se koncentrišemo na privredu, na stvaranje sve većeg broja radnih mesta", naveo je Grenel.

Upitan da li je fer da se zahtev za ukidanjem taksi povezuje sa zahtevom za prestankom kampanje za povlačenje priznanja Kosova, Grenel je rekao da "ne treba da odlučuje da li je nešto fer ili nije", da to dve strane "treba da prosude", da on "pokušava da se usredsredi na svetliju budućnost za ljude Srbije i Kosova", a da ostavi politiku po strani.

Povodom njegove jučerašnje izjave da predsednik SAD Donald Tramp neće dozvoliti da rešavanje spora Srbije i Kosova dugo traje ako ne bude napretka, Grenel je rekao da ne ume da predvidi budućnost, ali da "oseća uzbuđenje i energiju".

"Osećam uzbuđenje i energiju jer počinjemo da razgovaramo i da postižemo određeni napredak. Ako strane odluče da više ne žele da razgovaraju, ja ću otići i raditi nešto drugo", dodao je američki diplomata.

On je zahvalio Vučiću za ideju o uspostavljanju železničke linije između Beograda i Prištine i dodao da će o tome u ponedeljak u Berlinu biti održan sastanak stručnih timova dve strane.

Predsednik Srbije je naveo da "Srbija ima drugačiji stav o priznavanju Kosova od Amerike i Prištine".

"Oni žele da se ta nezavisnost prizna, mi ne želimo. Što se tiče taksi, one su uvedene bez ikakvog razloga. I ne može da bude 'tante za kukuriku', mora da bude 'tante za tante'", rekao je Vučić.

On je rekao da je Beograd spreman za kompromisno rešenje, da je uvek spreman da pomogne srpskom narodu na Kosovu i da želi da razgovara o svemu, ali da Srbija nije kriva za uvođenje taksi i da ne može da prihvati nikakvu krivicu.

"Naš je posao da se tome suprotstavljamo (naporima Prištine da se učlanjuje u međunarodne organizacije). Ali mi nismo krivi za uvođenje taksi. Ni mi ih nismo uvodili Prištini kada je 2008. proglasila nezavisnost", rekao je on.

Vučić je rekao da on i Grenel danas u Beogradu imali otvoren razgovor o brojnim pitanjima dijaloga i zahvalio mu na do sada uloženom trudu, uz sugestiju da će razgovori biti nastavljeni.

On je rekao da je bilo reči o unapređenju životnog standarda ljudi sa prostora Balkana, o unapređenju ekonomskih i infrastrukturnih veza u regionu.

Vučić je dodao da u procesu dijaloga Beograda i Prištine nema lakih razgovora ali da je uputio zahvalnost Grenelu zbog toga što je tom pitanju pristupio na racionalan način i što je razumeo potrebu Srbije i njenog naroda da budu poštovani a ne ponižavani kao mnogo puta ranije.

"Izneo sam sve probleme koje imamo od uvođenja taksi (na robu iz Srbije i BiH). Samo u jednoj godini izgubili smo 435 miliona evra. Naše prehrambene kompanije su izopštene sa kosovsko tržišta. Platili smo cenu i unutrašnje trgovine u okviru Cefta sporazuma i to je nanelo štetu, ne samo nama nego i ljudima u Prištini", rekao je on.

(Beta, 01.24.2020)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Politika, najnovije vesti »