Pozajmice, porezi, inflacija: Da li metode iz 1945. godine mogu pomoći da se prevaziđe kriza
Sputnik 08.04.2020
![Pozajmice, porezi, inflacija: Da li metode iz 1945. godine mogu pomoći da se prevaziđe kriza](https://nstatic.net/img/logo/s/sputnik.png)
Finansijske posledice, koje će pandemija virusa korona imati na svetsku ekonomiju, mogu se uporediti sa situacijom nakon Drugog svetskog rata, a da bi se kriza prevazišla treba proučiti ekonomska rešenja doneta 1945. godine, piše francuski list „Figaro“.
Povlačenje paralele između situacije danas i Drugog svetskog rata može se činiti neprimerenim zbog ogromnog broja žrtava koje je rat odneo, ali je i opravdano uzimajući u obzir ekonomski i socijalni šok koji je nastao usled pandemije virusa korona, a čije se finansijske posledice mogu uporediti sa posledicama rata, piše novinar francuskog lista Žan Pjer Roben. Kako je istakao, u ovoj situaciji pažnju zavređuju odluke koje su donete nakon 1945. godine u Francuskoj i