Мали: Примена мера државе почиње од понедељка

Бета 10.04.2020

Министар финансија Синиша Мали рекао је да је данас Влада Србије усвојила три уредбе којима је одређено како ће привреда моћи да користи државну помоћ из пакета економских мера у вредности 608,3 милијарде динара, односно 5,1 милијарду евра, а њихова примена почиње од понедељка, 13. априла.

Предвиђено је да приватне фирме могу да користе помоћ под условом да од 15. марта 2020. године, па до дана ступања на снагу уредбе, нису смањивале број запослених за више од 10 одсто, казао је он на конференцији за новинаре.

Не рачунају се запослени који су закључили уговор о раду на одређено време пре тог датума за период који се завршава од 15. марта 2020. године, па до ступања на снагу те уредбе.

Помоћ ће моћи да користе и предузетници који су регистровали привремени престанак обављања делатности најраније 15. марта 2020. године, односно на дан проглашења ванредног стања, као и удружења и друге непрофитне организације, уколико нису на списку корисника јавних средстава.

Могућност одлагања плаћања пореза и доприноса се односи на оне привредне субјекте, укључујући и огранке и представништва страних предузећа, али не важе за банке и друге финансијске институције.

Владином уредбом је одложено плаћање пореза и доприноса на зараде и накнаде зарада до 4. априла 2021. године, а како је додао Мали, измирење те обавезе ће почети од јануара следеће године и то на највише 24 месечне рате, без камате.

На уплати бесповратног новца из буџета, односно минималне зараде у износу од око 30.000 динара, могу да рачунају предузетник, предузетник паушалац, предузетник пољопривредник, предузетник друго лице, правна лица која су разврстана као микро, мала и средња, прецизирао је министар.

Исплата ће, како је навео, почети у мају и следеће две рате су у јуну и јулу.

Мали је казао да ће велика предузећа имати право на бесповратна средства у износу од 50 одсто основне минималне нето зараде за март 2020. године, и то за запослене којима је решењем утврђен прекид рада после увођења ванредног стања.

Исплата ће бити у мају, јуну и јулу, у износу 50 одсто минималне зараде за март, а предузећа имају обавезу да отворе наменски рачун, преко кога ће им бити уплаћен тај новац.

Међутим, како је упозорио министар финансија, изгубиће право на коришћење државне помоћи ако у периоду од увођења ванредног стања па до истека рока од три месеца од последње исплате директних давања, смање број запослених за више од 10 одсто.

Уредбом о финансијској подршци привредним субјектима за одржавање ликвидности предвиђено је издвајање 24 милијарде динара за одобравање кредита преко Фонда за развој.

Према његовим речима, право на коришћење средстава имаће предузетници, задруге, микро, мала и средња предузећа која су у већинском приватном или задружном власништву, уз услов да обављају производну, услужну, трговинску и пољопривредну делатност.

"Кредити за одржавање текуће ликвидности и набавку обртних средстава одобраваће се на рок отплате до 36 месеци, на грејс период до дванаест месеци, по каматној стопи од један одсто годишње. Кредити ће се одобравати и враћати у динарима", казао је он.

Минимални износ кредита који могу подићи привредна друштва је 1.000.000 динара, а предузетници и задруге 200.000 динара.

Максималан износ кредита може бити за предузетнике и микро правна лица до 10.000.000 динара, за мала правна лица до 40.000.000 динара и за средња правна лица до 120.000.000 динара.

Основни услов за реализацију ових кредита је задржавање броја запослених на дан 16. марта 2020. године, с тим да се како до подношења захтева тако и у току коришћења кредита прихвата одступање од 10 одсто од броја запослених.

Мали је оценио да је ова понуда изузетно повољна, као би се та предузећа опоравила у што краћем периоду и исклористиле та седства за подизање ликвидноти и повећање обртних средстава.

Потврио је и да ће сви пунолетни грађани добити по 100 евра, по укидању ванредног стања, у динарској противвредности.

"Дрежава ће да исплати то на рачун у најкраћем периоду након укидања ванредног стање", казао је он.

Министар је истакао да се уредбама отвара и нови начин финансирања, поготово великих компаније, уз помоћ корпоративних обвезница.

Он је навео да је држава одлучила да се процес поједностави, да траје уместо 77 дана 17 дана, и да уместо да кошта и више од 80.000 евра цео поступак, објаве проспекта, прикупљања свих докумената, кошта нешто више од 10.000 евра.

"Не бих исклучио и учрешће државе на овим аукцијама ако пословни планови докажу да је вредно. Позвао бих све велике привредне субкјекте да размисле о овом начину финансирања. Видно је да новца има и да је релативно јефтин", казао је Мали.

Он је указао и да опоравак економије неће бити лак, јер прокјекције показују да ће стотине милиона људи у свету остати без посла, као и да ће велике економије попут Немачке или Француске имати пад привредне активности од 4,2 одсто, односно од шест одсто до краја године.

Мали је поновио да су донете мере "озбиљне, одговорне и свеобухватне" и да њима држава на себе преузима терет кризе и подржава приватни сектор.

"За седам дана кад се усвоји гарантна шема биће на располагању још две милијарде евра на располагању јефтиних кредита, гарантованих од стране државе", казао је министар.

(Бета, 10.04.2020)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Политика, најновије вести »