Вучић поновио да се ове године повлачи са чела СНС
Председник Србије Александар Вучић поновио је да се неће више кандидовати за председника Српске напредне странке (СНС) и да ће се ове године повући са њеног чела.
"То ћемо ове године да завршимо. Померила нам је све корона, али ћемо свакако то ове године да завршимо", рекао је Вучић вечерас на телевизији Хепи, о одласку с места председника СНС.
Вучић је казао и да се "нада да неће бити кандидат" на предстојећим председничким изборима, 2022. године.
"За годину и по дана су председнички избори. Ми ћемо изаћи са нашим кандидатом, верујем да ћу учествовати у избору кандидата који ће моћи да победи. Надам се да ја нећу бити кандидат, да ћемо наћи бољег кандидата", навео је Вучић.
Вучић је 31. маја 2017. године почео први петогодишњи председнички мандат и има право на још један.
Извештај Фридом хауса није добра вест
Вучић је изјавио и да није добра вест то што је организација Фридом хаус сврстала Србију у земље хибридних режима с ауториратним режимом.
"Ја сам с пажњом прочитао извештај. Реч је о политичкој декларацији у којој има занимљивих ствари", казао је, у емисији "Ћирилица" на телевизији Хепи.
Додао је да је прочитао да у Србији не заседа парламент, али заседа слободни парламент и да он не зна шта је то.
"Ја стварно не знам где је слободни парламент. То морају да буду неки вредни људи да би заседали макар и алтернативно, ја то не знам", рекао је.
Казао је и да у извештају пише и да је доказ "прљавих послова" Србије и Кине камере за надзор.
"Не разумем шта да одговорим на то. Али да не банализујемо, има ту неких тачних примедби и неких ствари које морамо да исправимо у будућности", навео је.
Србија у новом годишњем извештају Фридом хауса, први пут после 2003. није сврстана у "делимично консолидоване демократије" већ у категорију "хибридних режима" у којима је власт заснована на ауторитаризму као последици непотпуне демократске промене.
Како се наводи у извештају "Земље у транзицији" којим је обухваћено 29 земаља бившег СССР и Источне Европе, корак у назад из категорије "делимично консолидованих демократија" у категорију "хибридних режима" поред Србије начинила је и Црна Гора, док су Косово и Севрена Македонија једине земље у региону Западног Балкана које су оствариле напредак.
Појам "хибридни режим" односи се на државе у којима власт истовремено може да спроводи политичку репресију и расписује изборе, у којима су демократске институције крхке и постоје значајни изазови у одбрани политичких права и грађанских слобода.
Ванредно стање укинуто тачно на време
Председник Србије изјавио је да је ванредно стање због епидемије корона вируса укинуто на тачно на време, као и да је укидање било недељу дана касније, то би било сувише касно.
Вучић је гостујући на телевизији "Хепи" изјавио и да током епидемије никоме од грађана Србије који су се вратили из иностранства није наплаћено лечење, уколико му је било потребно због заразе корона вирусом.
Он је рекао и да ће економија у Србији након епидемије зависити од тога како се опоравља европска економија.
Према његовим речима радника у фирмама у Србији се "80 посто вратило у посао, док 20 посто није, а од понедељка ће се и они вратити".
Вучић је, одговајући на питање новинара, рекао да је италијанска компанија "Фијат", која има фабрику у Крагујевцу, "нешто компликованија прича", мада "мисли да су и неке друге фабрике имале проблеме".
"Много је важно да (председница Европске комисије) Урсула фон дер Лајен уради оно о чему смо јуче разговарали на конференцији. То су били пристојни разговори, то су све пристојни људи, за нас ужасно важни разговори", одговорио је Вучић на питање како оцењује видео конференцију ЕУ-Западни Балкан која је јуче одржана у организацији Хрватске.
Вучић је рекао да, што се тиче подршке домаћој економији, власт у Србији "највише очекује од економског инвестиционог пакета мера на јесен", који ће бити од пресудног значаја како ће да се подигне европска економија.
"Не можемо ништа сами, 67 посто трговинске размене имамо са Европском унијом, и 13 посто укупне размене само са Немачком", казао је Вучић.
Према његовим речима о мерама које су у Србији предузете на ублажавању последица по економију због епидемије корона вируса "нико ко је озбиљан у земљи није направио критику".
"Изванредне мере, добре мере, и то можете да радите када имате уређене финансије", рекао је Вучић у емисији "Ћирилица".
Према његовим речима од привредних грана због епидемије корона вируса највећи пад имају сектор туризма и услуга.
Вучић је оценио и да је Србија постигла одличне резултате у борби против вируса корона и да су животи најстаријих сачувани у највећој мери, а огромна је "жалост и туга" што животи 206 људи нису сачувани.
"Замислите шта би се десило да смо пустили наше старе да буду заједно са млађима на улици у време када је епидемија била снажна, када је била најјача...Замислите колико бисмо имали страдалих, колико бисмо имали ожалошћених породица", навео је.
Додао је да су лекари рекли да би умрле од хиљаде до 10.000 људи.
"Од једне до 10.000 и нисам сигуран да би то било све...У сваком случају мислим да смо ту постигли добар посао..", казао је.
Рекао је да је поносан што је Србија добила помоћ и подршку са свих страна што говори о политици Србије и о њеном положају.
"Поносан сам на то што смо смо успели да обезбедимо помоћ и подршку и од Народне републике Кине и из Руске федерације, из ЕУ, из Норвешке, из Израела, из Мађарске. Рекао бих са свих континената и из Сједињених америчких држава", навео је.
САД су помогле Србији у тренутку када су имале своје проблеме, додао је он.
"Послали су нам и тестове и послали су нам и маске. Бескрајно сам захвалан и господину Годфрију и пошто се о томе мало причало у јавности".
(Бета, 07.05.2020)