BBC vesti na srpskom

Протести у Србији: Мањи инциденти у Београду, мирно у Новом Саду, Нишу и осталим градовима

Протести у Београду и другом градовима Србије одржавају се због незадовољства радом власти и начином на који се бори против пандемије корона вируса.

BBC News 10.07.2020
Mirni protesti održani su večeras i u Nišu, Novom Sadu, Leskovcu, Kraljevu, Boru Zrenjaninu i Čačku.
Фонет
Мирни протести одржани су синоћ и у Нишу, Новом Саду, Лесковцу, Краљеву, Бору Зрењанину и Чачку

У градовима широм Србије поново су одржани протести против власти, а за разлику од претходних дана, синоћ је углавном све протекло мирно и без сукоба полиције и демонстраната.

Део демонстраната у четвртак у Београду изразио је спремност да настави протест против власти у петак, упркос забрани окупљања више од 10 особа коју је најавила премијерка Србије Ана Брнабић.

Током протеста у четвртак у Београду, група младића запалила је пиротехничка средства испред Скупштине Србије и позивала остале да устану са асфалта и крену агресивније у протест, али то се није десило.

Мирни протести одржани су и у Нишу, Новом Саду, Лесковцу, Краљеву, Бору, Зрењанину и Чачку.

У Београду су донете нове мере у склопу борбе против короне, па су од петка забрањена окупљања за више од 10 људи, у затвореном и на отвореном простору.

Упркос томе, део демонстраната исказао је вољу да поново протестује у петак увече, али тешко је предвидети какав ће бити одзив.

Претходних дана на друштвеним мрежама појавили су се и бројни снимци углавном из Београда, понеки из Новог Сада, на којима се види како полиција бије мирне демонстранте.

Poruka demonstranata ispred zgrade Skupštine Srbije
ББЦ
Порука демонстраната испред зграде Скупштине Србије

Како су изгледали протести у Србији?

У Београду је током прва два сата протеста било мирно и без напетости, а онда је ситуација почела да се мења када је група људи са капуљачама бацила димну бомбу и запалила бакљу на платоу испред Скупштине Србије.

Та група младића је више пута позивала остале да устану са асфалта и крену агресивније у протест.

То се, међутим, није десило и на крају их је већи део демонстраната отерао са платоа испред скупштине.

„Да, идем на протесте, био сам оба дана, идем и вечерас, ићи ћу и сутра... Докле год да треба. Знаш само шта је проблем? Што већ 20 година протестујемо против истих&qуот;, каже за ББЦ таксиста Србо који је дошао испред Скупштине,

У једном тренутку је приређен мањи ватромет, што су окупљени бурно поздравили, а пуштена је и музика са звучника.

Део окупљених заиграо је и коло.

Полицијске снаге налазиле су се иза зграде Скупштине, али није било потребе да интервенишу.

На платоу испред Скупштине окупило се неколико хиљада људи који за сада мирно протестују против власти и мера у борби против корона вируса.

На металној огради испред степеништа Скупштине је закачено неколико цветова, а на степеницама су били полицајци у редовним униформама и у цивилу.

Током данашњег дана, на друштвеним мрежама појавили су се позиви да људи обуку беле мајице и седну на асфалт како би показали да се на залажу за насилне протесте, већ да хоће да изразе незадовољство радом власти и начином борбе против пандемије корона вируса.

У Нишу су се људи окупили испред зграде Скупштине града, а протест је започео тако што је већина окупљених поседала на коловоз.

Протест је прошао мирно, окупљени грађани дували су у пиштаљке и трубе и повремено певали.

Мало пре почетка протеста испред зграде Скупштине града дошло је више припадника Жандармерије, али су се удаљили када је протест почео.

У Новом Саду се окупило око две хиљаде људи, који су кренули у протестну шетњу централним градским улицама.

Окупљени грађани, углавном млађи, носили су различите транспаренте и заставе.

Они су се договорили да, чим неко покуша да уради било шта насилно, седну на бетон у знак протеста.

Код зграде Српског народног позоришта неко је бацио петарду, након чега су сви сели на бетон на један минут.

Окупљени су захтевали да буде ослобођен јуче приведени демонстрант Миран Погачар.

Demonstranti imaju razne poruke
ББЦ
Демонстранти имају разне поруке

Напади на новинаре и активисте претходних дана

Званични укупни биланс са протеста у среду широм Србије гласи - 153 приведене особе, а је 36 повређено.

Међу повређенима су и новинар агенције Бета и две новинарке портала Нова, а у Новом Саду нападнута је екипа РТС-а.

„Држао сам новинарску легитимацију у руци и викао 'Новинар, новинар!'&qуот;, каже новинар Бете Жикица Стевановић за ББЦ на српском.

dan drugi
Владимир ЖивојиновићББЦ

Он се налазио код Правног факултета у Београду када је полиција кренула у његовом правцу. Први ударац добио је пендреком, након чега је пао на под.

Неколико секунди након што је остао сам, полицајац се вратио, каже.

„Док сам већ лежао крвав, полицајац је пришао и почео да ме псује и да ме удара&qуот;.

Стевановића је пријатељ превезао до Ургентног центра где су му, каже, констатоване две повреде главе и неколико повреда на телу.

„Они су ударали све људе на улици, ја нисам први кога су тукли&qуот;, каже. Агенција Бета затражила је хитну истрагу.

Шта каже Заштитник грађана, а шта Амнести Интернешнал?

Заштитник грађана саопштио је данас да је утврђено директним увидом на терену током јавног окупљања грађана у среду у центру Београда да полиција није користила прекомерну силу према учесницима.

У саопштењу Заштитника грађана се наводи да је прекомерна сила коришћена у појединачним случајевима због којих је он покренуо поступке контроле законитости и правилности рада Министарства унутрашњих послова (МУП).

Амнести Интернешнал (АИ), организација за заштиту људских права, изразила је забринутост због насиља на улицама Београда, слика на којима се виде полицајци како испаљују сузавац и бије демонстранте и пролазнике.

„Власт је одговорна да обезбеди јавни ред и да реагује на појединачне насилне инциденте, али прекомерна употреба силе није оправдана&qуот;, рекла је Јелена Сесар из огранка АИ за Балкан.

„Оштре реакције које смо видели у претходна два дана представљају кршење права мирних демонстраната, доводе до повећања напетости и ескалације насиља&qуот;, рекла је Јелена Сесар из огранка АИ за Балкан.

Она је додала да власт у Србији мора да се суздржи од даљих оваквих акција, да гарантује безбедност људима на улицама и омогући им да мирно протестују без страха од одмазде.

„Додатну забринутост изазивају информације да полиција користи камере за препознавање лица да индентификује демонстранте. АИ се противи овој технологији надзора. Ове технике још нису ни правно регулисане и на непропорционалан начин циљају одређене групе људи&qуот;, додала је она.

patike
ББЦ

У Београду је повређено 19 полицајаца и 17 демонстраната, јавља Радио-телевизија Србије. Међу приведенима су и два држављанина Израела.

После протеста у Новом Саду приведен је Миран Погачар, активиста организације Кров над главом, која се бори против принудних исељења.

Погачар је са групом пријатеља напустио протест непосредно по избијању нереда. Приведен је када се издвојио да се поздрави са познаником, и од тада га пријатељи више нису видели.

Адвокат Вељко Милић га је после неколико сати пронашао у полицијској станици Стари град.

Погачар се терети за насилничко понашање, због тога што је наводно „у више наврата уз помоћ мегафона позивао на уништавање градске имовине и што је каменицама разбијао прозоре на градској кући&qуот;, говори Милић за ББЦ на српском.

Каже да Погачар то пориче и да у прилог томе говоре видео снимци који су пренели поједини медији.

„Он нити је позивао на насиље, нити га је чинио. Да њега није било, ко зна шта би се још дешавало по граду&qуот;, каже за ББЦ на српском Слађана Љубичић из Крова над главом.

Председник Србије Александар Вучић позвао је, како је рекао, „наше људе&qуот; да се не супротстављају демонстрантима, јер ће то урадити држава.

„Обећао сам вам да ћемо умети да заштитимо мир и стабилност упркос криминалним хулиганским насилничким нападима којима смо сви шокирани&qуот;, рекао је Вучић у поруци на Инстаграму објављеној у четвртак.

Небојша Стефановић, министар унутрашњих послова, рекао је да су полицајци у среду реаговали „тек када им је живот био угрожен&qуот;, описавши демонстрације као „потпуно огољено насиље.&qуот;

Стефановић је, као и Вучић нешто раније, рекао да постоје „појаве&qуот; које указују на умешаност неких неименовамих „страних фактора&qуот; у организацији протеста.

Русија и Црна Гора негирале су у петак да имају везе са демонстрацијама које су почеле 7. јула.

На друштвеним мрежама се деле снимци на којима се виде полицајци који пендрецима пребијају демонстранте.

Protest u Novom Sadu
021
Протест у Новом Саду

Вучић: Политичко насиље

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је реч о „најбруталнијем политичком насиљу у последњих осам година&qуот;.

Како каже, скуп је био добро организован, а у њему је учествовао и део „криминалног, као и иностраног фактора и служби&qуот;.

Он је такође истакао да је полиција никога није напала, већ је реаговала изнуђено, јер се „људи нису шетали по променади, па да су они тек тако почели да их туку&qуот;.

У сукобима је, каже, учестовало неколико стотина људи, пет полицијских возила је запаљено, а повређена су 43 полицајаца, од чега један има фрактуру лобање.

„Важан је био само један циљ - нанети штету Србији, како би делегација Србије под још већим оптерећењем отпутовала у Париз и Брисел (на састанке о Косову)&qуот;, наводи Вучић.

На крају обраћања Вучић је рекао да полицијског часа током викенда вероватно неће бити, јер је то став министра здравља Златибора Лончара и премијерке Ане Брнабић, иако је он против тога.

korona virus
ББЦ
Banner
ББЦ

Пратите нас на Фејсбуку и Твитеру. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 07.10.2020)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Друштво, најновије вести »