ЕК о захтеву српске опозиције: Редовно надгледамо ситуацију у вези с владавином права
Европска комисија редовно надгледа ситуацију у Србији у вези с владавином права, укључујући слободу медија, изјавила је данас портпаролка тог тела Европске уније Ана Писонеро и позвала власт у Београду на истински дијалог са свим политичким чиниоцима у земљи ради наставка важних реформи.
Поводом захтева више опозиционих српских странака да Европска унија формира две групе стручњака које би помогле решавању политичке кризе у земљи, Писонеро је агенцији Бета рекла да то што је Србија прихватила нову методологију у процесу преговора о чланству "треба да јој пружи нови подстицај да напредује у фундаменталним областима као што је владавина права".
"Као земља која преговара о чланству с ЕУ, Србија је подвргнута посебном процесу и методологији надзора и извештавања о владавини права, укључујући слободу медија", навела је Писонеро.
Додала је да Европска комисија "у том контексту редовно надгледа ситуацију у Србији и покреће та питања са (српским) властима".
"После недавних избора, охрабрујемо нови парламент да настави међупартијски дијалог који предводи Европски парламент, како би се дошло до широког међустраначког консензуса о реформама повезаним с приступањем Унији, што је од кључног значаја за напредак земље на европском путу", казала је Писонеро.
Она је додала да Европска комисија "охрабрује и руководство Србије да се ангажује у истинском дијалогу са свим чиниоцима политичког спектра како би биле настављене важне реформе, укључујући оне у области демократије и владавине права".
Писонеро је потврдила да је ЕУ добила писмо од више опозиционих странака из Србије и навела да ће Комисија одговорити на њега.
Чланице опозиционог Савеза за Србију и две мање политичке организације јуче су упутиле писмо званичницима ЕУ, с позивом да формирају две групе стручњака које ће сачинити извештаје о стању демократије и владавине права у Србији и о стању у области медија.
Писмо су потписале чланице Савеза за Србију, Странка слободе и правде, Демократска странка, Народна странка, Двери, Покрет за преокрет и Синдикат Слога, као и Грађанска платформа и Покрет Слободна Србија.
У писму су навеле да је сличан извештај имао кључну улогу у решавању политичке кризе у Северној Македонији, коју су оцениле као налик садашњој у Србији. Извештај за Северну Македонију сачинио је тим који је предводио тадашњи званичник Европске комисије Рајнхард Прибе.
Недуго после објављивања Прибеовог извештаја, уз посредовање представника Европског парламента, Едуарда Кукана, Кнута Флекенштајна и Ива Вајгла, лидери четири највеће партије у Македонији постигли су Пржински споразум. На основу тог споразума формирана је прелазна влада и створени за услови за поштене изборе који су одржани годину и по дана касније.
Представници три групе у Европском парламенту, Социјалиста и демократа, Зелених и либералне групе Обновимо Европу, данас су подржали захтев опозиционих странака из Србије. Они су позвали Европску комисију да формира групу стручњака која ће сачинити извештаје о заробљеној држави и медијима у Србији, а Европски парламент да подржи међупартијски дијалог у Србији.
У саопштењу које су потписали Тања Фајон из посланичке групе Социјалиста и демократа, Виола фон Крамон Таубадел из групе Зелених и посланик групе Обновимо Европу Клемен Грошељ оцењује се да би тај потез "помогао да се идентификују и процене неки од кључних проблема који тренутно муче српску демократију" и да би "представљао добру основу за даље анагажовање институција ЕУ и полазну тачку за идентификовање неопходних промена у Србији".
(Бета, 17.07.2020)