Zbog policijske upotrebe suzavca, gumenih metaka američki demonstranti tužili vladu SAD
Danas 28.07.2020 | Piše: Beta/AP
![Zbog policijske upotrebe suzavca, gumenih metaka američki demonstranti tužili vladu SAD](https://nstatic.net/img/logo/s/danas.png)
Dve grupe koje protestuju protiv američkih saveznih agenata poslatih u Portland da smire demonstracije ispred tamošnjeg federalnog suda, tužile su Ministarstvo unutrašnje bezbednosti navodeći da je prekršilo Ustav slanjem savezne policije da rasturi demonstrante suzavcem i gumenim mecima.
Grupe „Zid mama“ i „Nemoj pucati u Portland“ podnele su tužbe protiv vršioca dužnosti ministra za unutrašnju bezbednost Čeda Volfa i drugih saveznih zvaničnika. Članice grupe majki su gadjane suzavcem više večeri uzastopno, povraćale su i nisu mogle da jedu ili spavaju zbog otrova bačenog na njih, navodi se u tužbi. Tvrdi se da je ta taktika nezakonita i da prisustvo agenata u Portlandu krši osnovni princip američke demokratije jer federalni agenti vrše dužnosti