УНЕСКО катедра за биоетику: Потписивањем споразума у Вашингтону Србија мења спољнополитички курс

Бета 05.09.2020

Управа за Европу УНЕСКО катедре за биоетику оценила је да документ који је српски председник Александар Вучић потписао у Вашингтону на преговорима с Косовом представља "стратешку промену правца спољне политике Србије која је у потпуности окреће САД".

"Уз ЕУ, САД ће од сада бити оријентир који ће Србија морати да прати, док ће оријентација ка Кини и Русији и флоскула о 'војној неутралности' отићи у прошлост", наводи се у саопштењу које је у име Управе за Европу УНЕСКО катедре за биоетику потписао њен шеф Војин Ракић.

Иако изражава одређене резерве према потписаном документу, организација наводи да "подржава тај развој зато што Србију води ка демократском уређењу и ка месту које јој припада у Европи, а окреће је од ауторитарних режима Кине и Русије".

"У питању је прихватање управо оних вредности које су демократске снаге у Србији заступале још од 1990. године, а које је Вучић сада био приморан да прихвати", пише у саопштењу.

Додаје се да је "овај велики заокрет веома користан, упркос томе што се одиграо са вишедеценијским закашњењем и што је Србија изгубила 30 година идући потпуно наопаким политичким путем".

С друге стране, Управа за Европу УНЕСКО катедре за биоетику наводи да потписани документ "нажалост има недостатак што председник Републике по Уставу Србије није овлашћен да води спољну политику, па самим тим ни да потписује овакве документе".

"У том смислу, с Вучићевим потписом овај документ је ништав. Зато препоручујемо Влади САД да захтева да поменути документ потпишу председница Владе Србије и министар спољних послова, како се не би догодило да валидност потписаног документа касније буде оспоравана", стоји у саопштењу.

Оргнизација наводи и да се у "тачки 10" првобитног документа није тражило међусобно признање Србије и Косова, већ признање права етничких мањина које живе на територијама та два ентитета, и додаје да је то потврдио и специјални изасланик америчког председника за преговоре Косова и Србије Ричард Гренел.

"Према томе, Вучић је одбио да потпише нешто што му није ни нуђено да потпише. Укратко, у питању је манипулација јавности у Србији која бива навођена да поверује како је Вучић у Вашингтону одбио да призна Косово. Истине ради, напомињемо да та тема уопште није била на дневном реду", додаје Управа за Европу УНЕСКО катедре за биоетику.

УНЕСКО катедра за биоетику, позната и као УНЕСКО-Хаифа, има седиште у Израелу и превасходно се бави етичким и медицинским питањима, док УНЕСКО у Паризу има нешто шири фокус, пре свега заснован на бављењу питањима културе, али и широким спектром питања едукације.

(Бета, 05.09.2020)

Прочитајте још

Кључне речи

Политика, најновије вести »