Stručnjaci savetodavnog odbora FDA odobrili hitnu upotrebu Modernine vakcine protiv koronavirusa u SAD
Insajder 18.12.2020 | Beta
![Stručnjaci savetodavnog odbora FDA odobrili hitnu upotrebu Modernine vakcine protiv koronavirusa u SAD](https://nstatic.net/img/logo/s/insajder.png)
Panel stručnjaka odobrio je sinoć vakcinu protiv koronavirusa američke biotehnološke firme Moderna, čime se otvara put da je Uprava za hranu i lekove (FDA) konačno odobri za hitnu upotrebu.
Savetnici FDA su se sa 20 glasova za i nijednim protiv složili da dobrobiti vakcine prevazilaze rizike za osobe starije od 18 godina i preporučili nacionalnoj agenciji da je odobri. Vakcina Moderne obezbeđuje zaštitu od 94 odsto protiv kovida19 slično prvoj vakcini odobrenoj za upotrebu u SAD-u koju su razvili američki Fajzer i nemački BioNtek. Očekuje se da će FDA brzo dati zeleno svetlo za vakcinu Moderne. Moderna bi onda već ovog vikenda mogla da počne isporuku