Suecka kriza: Posledice blokade ključne pomorske veze Evrope i Azije trajaće mesecima
Večernje novosti 29.03.2021 | D. D. S.
![Suecka kriza: Posledice blokade ključne pomorske veze Evrope i Azije trajaće mesecima](https://nstatic.net/img/logo/s/vecernje-novosti.png)
NAJVEĆA svetska integrisana brodarska kompanija "Maersk" upozorila je da je blokada Sueca već pokrenula niz daljih poremećaja, a posledice na brodarstvo i globalni lanac snabdevanja možda će potrajati mesecima. Kompanija je takođe saopštila da je odlučila da preusmeri 15 brodova preko Rta dobre nade u južnoj Africi, što je duže i potencijalno opasnije putovanje.
"Maersk" procenjuje da će biti potrebno bar šest dana da se red brodova probije kroz plovni put, ključnu pomorsku vezu između Evrope i Azije. U saopštenju se upozorava da će, čak i kada je Suecki kanal u potpunosti otvori, "efekat talasa na globalno snabdevanje" biti značajan: "Blokada je već pokrenula seriju daljih poremećaja i zaostataka u globalnom brodarstvu kojima bi mogle potrajati nedelje, a možda i meseci", zaključuje se. Kroz kanal svakodnevno prolazi oko