Отклањање апсолутног сиромаштва у Кини допринос заштити људских права

Бета 07.04.2021

Отклањање апсолутног сиромашва у Кини потврђује ставове многих аналитичара да то представља највећи пројекат у области људских права у свету, али и најбољу праксу поштовања и заштите људских права, оценила је Кинеска медијска група.

У коментару, поводом објављивања кинеске Беле књиге о смањењу сиромаштва у земљи, наводи се да је десет година раније него што је предвиђено Агендом УН о одрживом развоју 2030. године, испуњен циљ смањења сиромаштва у Кини, што је обезбедило једној петини светске популације живот окарактерисан миром, слободом и срећом.

"То је свакако важан допринос глобалном послу на плану људских права. Онима који прате процес борбе против сиромаштва у Кини није тешко приметити да је видљива карактеристика кинеске праске смањења сиромаштва да се сиромашни људи из група жена, старих, особа са инвалидитетом и националних мањина одреде као они којима се пружа посебна помоћ, уз то да се свестрано гарантује право народа на живот, развој и обезбеди једнакост и правда у друштву", истакла је Кинеска медијска група.У Белој књизи се наводи да је од 2016. до 2020. године, број сиромашних у пет кинеских аутономних региона и у провинцијама Гуиџоу, Јунан и Ћингхаи, где претежно живе припадници националних мањина, смањен за 15,6 милиона.

Из сиромаштва је извучено свих 28 националних мањина са релативно мањом популацијом.

Жене чине око половине свих 100 милиона људи ослобођених од сиромаштва. Успостављен је комплетан систем субвенционисања за старе и инвалидне особе са финансијским потешкоћама, од кога је корист имало 36,89 милиона старих људи.

Више од седам милиона сиромашних особа са инвалидитетом је у предвиђеном року извучено из сиромаштва, а 10,67 милиона особа са инвалидитетом је укључено у систем за гарантовање животног минимума.

Кина је уложила очигледне напоре у заштиту људских права, што чини велики контраст оним западним земљама које су оптуживале Кину под изговором људских права, указано је у коментару.

Додаје се да у овом тренутку сиромаштво је и даље велики проблем који ограничава глобални развој.

"У околностима ширења епидемије ковида-19 и великих промена на међународној сцени, Кина, својим успешним праскама и драгоценим искуствима у области смањења сиромаштва, улива у свет, поготово земље у развоју, поверење у победу над апсолутним сиромаштвом, дајући замах унапређењу заштите људских права у свету", оценила је Кинеска медијска група.

(Бета, 07.04.2021)

Прочитајте још

Кључне речи

Економија, најновије вести »