Brnabić: Promena Ustava dogovorena sa Venecijanskom komisijom, ne treba žuriti, a ni odugovlačiti

Beta 16.04.2021

U Skupštini Srbije održana je sednica Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo kojoj su prisustvovali i članovi Vlade, a time je započet i proces promene Ustava Srbije u delu koji se odnosi na izbor sudija. Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je da je Vlada dobila odobrenje Venecijanske komisije za predložene amandmane za promenu Ustava i da je 3. decembra prošle godine usvojila inicijativu za promene u oblasti pravosuđa.

"Ovo je jedan od osnovnih zahteva u oblasti vladavine prava na putu evropskih integracija, ali mi to ne radimo samo zbog integracija već zato što verujemo u reforme i da građani i privreda mogu da se oslone na to da će pravda za sve biti ista i dostignuta u razumnom roku", rekla je Brnabić na sednici odbora.

Ona je dodala da je Vlada upućivanjem predloga Skupštini uradila svoj posao nakon 18 meseci javne rasprave.

Brnabić je izjavila kako se nada da je moguće za vreme ovog skupštinskog saziva promeniti Ustav, u delu za pravosuđe, ali to zavisi od vremena koliko će trebati za postizanje društvenog konsenzusa.

"Skupština ulazi u dodatnu javnu raspravu kako bi se dobio društveni konsenzus šta promeniti u oblasti pravosuđa", rekla je Brnabić u obraćanju novinarima posle sednice skupštinskog Odbora za ustavna pitanja i pravosuđe.

Prema njenim rečima, koliko će se brzo doći do promenjenog Ustava zavisi i od toga da li će se u okviru te javne rasprave značajno menjati amandmani koje je izradilo prethodno ministarstvo pravde.

"Ukoliko se značajno menjuju, procedura je takva da se ponovo obratimo Venecijanskoj komisiji. Ako se ne menjaju značajno, verujem da nije potrebno da se to ponovi", rekla je Brnabić, navodeći da je za amandmane dobijena saglasnost Venecijanske komisije.

Rekla je da se nada da će to sve moći da se uradi u mandatu ove Skupštine.

"Ali mislim da je kvalitet mnogo važniji od brzine. Ovo je pitanje s kojim ne treba brzati, ali ne treba ni da odugovlačimo", rekla je Brnabić.

Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić izjavio je da je promena Ustava i njegovo proglašenje jedan od najvažnijih postupaka koji je u nadležnosti parlamenta.

On je ponovio proceduru rekavši da je ovo tek početak.

"Kad Odbor za ustavna pitanja utvrdi da je predlog podnet, onda se saziva posebna sednica Skupštine koja razmatra taj predlog. Nakon rasprave odlučuje se dvotrećinskom većinom i skupština može da usvoji ili ne usvoji predlog, ne može da ga menja", objasnio je Dačić.

On je istakao da se izmene odnose samo na pravosuđe, i još jednom negirao da vladajuća većina pokušava da promeni i ustavnu preambulu o Kosovu i Metohiji.

Dačić je naglasio da se detalji o izmenama u Skupštini razmatraju u sledećem koraku, a onda sledi i referendum, koji, kako je pojasnio, ako budu raspisani vanredni izbori ne može biti organizovan istog dana kada i izbori.

Ministarka pravde Maja Popović detaljno je objasnila kako bi ubuduće trebalo da se biraju članovi Visokog saveta sudstva, Državnog veća tužilaca, sudije koje se biraju prvi put, a navela je da bi Vrhovni kasacioni sud trebalo da se preimenuje u Vrhovni sud Srbije.

Dačić je odgovorio ministarki pravde da to danas nije tema i da ti detalji još nisu dogovoreni. Ponovio je da se danas razgovara samo o nameri da se Ustav promeni.

Današnjoj sednici su prisustvovali, pored članova Vlade, Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo, i narodni poslanici.

(Beta, 04.16.2021)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Politika, najnovije vesti »