Mediji u Srbiji i Nagrada Dejan Anastasijević: Nagrade za novinarke - „istraživačko novinarstvo nije državni neprijatelj"
„Demokratija cveta na idejama i inovacijama, a vene kada se kritička mišljenja guše ili ignorišu", rekao je ambasador SAD.
„Istraživačko novinarstvo nije državni neprijatelj", rekao je u petak u Beogradu američki ambasador Entoni Godfri na dodeli godišnjih nagrada koje nose ime istaknutog novinara Dejana Anastasijevića, preminulog pre dve godine.
Istakao je i da „danas nema dovoljno razloga za slavlje kad je reč o nezavisnom novinarstvu".
„Demokratija cveta na idejama i inovacijama, a vene kada se kritička mišljenja guše ili ignorišu", rekao je ambasador SAD.
Željko Bodrožić, predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS), rekao je da se „još jednom nagrade dodeljuju u sumornom vremenu za nezavisno novinarstvo i slobodu izražavanja".
- Dejan Anastasijević: Neizmerni gubitak i večni ponos
- Protesti u Beogradu: Kako su reporterke i snimatelji N1 izneli noć između 7. i 8. jula na svojim leđima
- Bivši predsednik opštine Grocka osuđen zbog paljenja kuće novinara
Nagrade za istraživačko novinarstvo Dejan Anastasijević dodeljuje NUNS uz podršku Ambasade SAD u Beogradu.
Ko je dobio nagrade NUNS-a za istraživačkonovinarstvo?
Sve nagrade za istraživačko novinarstvo pripale su novinarkama.
Jeleni Zorić sa Televizije N1, Nataliji Jovanović iz istraživačke mreže BIRN i Sandri Petrušić iz nedeljnika NIN.
Zorić je za emisiju „Optužnica-Jovanjica" emitovanoj na Televiziji N1 dobila nagradu u kategoriji elektronskih medija.
U kategoriji onlajn medija, Jovanović je nagrađena za tekst „Korona: Broj umrlih i zaraženih višestruko veći od zvanično saopštenog" objavljen na sajtu Birn.rs.
Tekst Sandre Petrušić „Na potezu je republička javna tužiteljka Zagorka Dolovac: Falsifikovanje podataka bitnih po javno zdravlje" objavljen u nedeljniku NIN, odneo je pobedu u kategoriji štampanih medija.
Specijalne plakete dodeljene su redakciji KRIK i novinarki Anđeli Milivojević.
„Dobitnici nagrade su vođeni javnim intersom i novinarskim žarom pokazali kako se radi objektivno, profesionalno i odgovorno", naveo je Željko Bodrožić.
Dodao je da ovogodišnji nominovani prilozi oslikavaju „naše u velikoj meri dezorijentisano društvo i poprilično razvaljenu državu".
„Poslednjih godina se borimo za slobode i prava koja smo već bili izborili nakon demokratskih promena 2000. godine", rekao je predsednik NUNS-a.
Međutim, kako je rekao, koleginice i kolege koji su nadahnutli slobodom i istinom uradili su velike stvari u protekloj godini.
„Oni su razlog da ne odustajemo u borbi za naše slobode i da verujemo da u ovoj zemlji i dalje može biti bolje", rekao je on.
Prema obrazloženju NUNS-a, nagrada se dodeljuje za istraživačke radove koji se bave temama od izuzetne važnosti, otkrivaju i dokazuju nepoznate činjenice do kojih su novinari došli sopstvenim radom.
- Sloboda medija u Srbiji: Napadi političara i manjak solidarnosti
- Fridom haus: Na Balkanu privid demokratije, ali „postoji šansa za promene"
- Izveštaj o ljudskim pravima u Srbiji: „Brojna ograničenja u ostvarivanju sloboda" u godini korone
„Dejan je pokazao kako se istražuju najteže teme"
Na dodeli nagrade u Dorćol Platzu u Beogradu promovisana je i knjiga tekstova Dejana Anastasijević u izdanju NUNS-a.
„Naša nagrada od prošle godine nosi ime Dejana Anastasijevića, novinara koji je pokazao kako se istražuju i obrađu najteže i najbolnije teme.
Pokazao je koliko je potrebno znanja, volje i hrabrosti za novinarski posao, ali i koliko je važno pre svega biti dobar, pošten i odgovoran čovek", naveo je Bodrožić.
To pokazuju i dokazuju, dodaje on, njegova dela koja su sakupljena u knjigu koju danas predstavljamo.
„Tekstovi govore istinu i oslikavaju sve ono o čemu su drugi lagali ili prećutkivali devedesetih godina", ocenio je odgovorni urednik nedeljnika Vreme Filip Švarm.
Iz NUNS-a ističu da je pravi uvid u događaje na prostorima bivše Jugoslavije nemoguć bez priloga i tekstova Dejana Anastasijevića.
„Bio je erudita, briljantan, duhovit i hrabar čovek koji je beskompromisno razotkrivao ratne zločine, političke bestijalnosti, kriminalne, vojne i paravojne klanove.
„Zbog toga ova nagrada ima još veći značaj i težinu", navodi se na sajtu Nezavisnog udruženja novinara Srbije.
Anastasijević je bio je urednik BBC-ja na srpskom, a pre toga dugogodišnji novinar beogradskog Vremena i američkog magazina Tajm, kao i dopisnik novinske agencije Tanjug iz Brisela.
Izveštavao je i sa ratišta u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Kosovu.
Na Radiju B92 uređivao je kultnu emisiju „Oblačić u stripu".
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 05.07.2021)