EURO 2020 i fudbal: Nemačka razbila Portugal, Mađare delilo pola sata od senzacije protiv Francuza

Mašarska vodila protiv Francuske, Grizman sprečio iznenađenje. Nemačka odigrala sjajan meč protiv Portugala.

BBC News 19.06.2021
Germany score
Getty Images

„Znate već šta kažu za fudbal i Nemce", prokomentarisao je legendarni engleski fudbaler Gari Lineker, posmatrajući kako nemačka mašina melje Portugal u derbiju 2. kola Grupe F na Evropskom prvenstvu.

Spektakularan meč su odigrali Nemci, uprkos vođstvu Portugalaca, koji brane titulu evropskog prvaka.

Ali za samo za četiri minuta na semaforu je pisalo 2:1 za Nemačku i to zahvaljujući autogolovima portugalskih fudbalera.

Na kraju, 4:2 za Nemačku.

Mađari su bili na 30 minuta od senzacije pred punim stadionom u Budimpešti, ali su tako nešto sprečili Kilijan Mbape i Antoan Grizman, uz pomoć mađarskog defanzivca Vilija Orbana.

Mađarska i Francuska odigrale su nerešeno, 1:1, u drugom kolu Grupe F, rezultat koji odgovara svetskom prvaku, mada su verovatno očekivali sva tri boda i plasman u nokaut fazu takmičenja.

U Grupi E večeras su u Sevilji reprezentacije Španije i Poljske takođe odigrale 1:1 i obe ekipe će u poslednjem kolu juriti plasman u osminu finala.

Pregled današnjih utakmica

- Grupa F -

Ako se za neku utakmicu može reći: 'E, zbog ovoga volimo fudbal', onda je to svakako duel Nemačke i Portugala, pogotovo u prvih 45 minuta.

Fudbaleri obe reprezentacije dali su nam sve moguće od fudbala, pogotovo Nemci koji su odigrali najbolji meč u proteklih nekoliko godina.

Germany fans

Od starta meča na Alijanc areni u Minhenu, Nemci su igrali izvanredno, a nije ih pomeo ni vodeći gol Portugala.

Nemci su prvi dali gol, već u 6. minutu, ali je poništen posle video asistencije (VAR) - sudije su utvrdile da je golu prethodio ofsajd.

Desetak minuta kasnije, u jeku potpune domincije Nemačke, Portugal je poveo. Strelac- ko drugi nego Kristijano Ronaldo, koji je stigao do novog rekorda - to mu je bio 19. gola ukupno na evropskim i svetskim prvenstvima.

Diogo Žota je ostao usamljen u napadu, Portugal je pokrenuo sjajnu kontru i lako stigao do prednosti. Bernanrdo Silva je uposlio fudbalera Liverpula, a ovaj samo odložio loptu kada je bio na petercu. Pronašao je najboljeg igrača tima, Kristijana Ronalda i to je bila lagana egzekucija.

A onda, u samo četiri minutalj, potpuni raspad odbrane Portugala.

Najpre je štoper Mančester Sitija Ruben Dijaš poslao loptu u sopstvenu mrežu, posle udarca Kaija Haverca, da bi samo par minuta kasnije drugi fudbaler Portugala, Ruben Dijaš, nespretno reagovao u nameri da otkloni opasnost od gola - dao je gol, ali u pogrešnu mrežu.

Portugal je tako postao prva evropska repreentacija koja je postigla dva autogola na jednoj utamici nekog velikog turnira (evropska i svetska prvenstva).

Portugalci su u samo jednoj utakmici postigli onoliko autogolova koliko su ukupno u prethodnih 130 mečeva u svim takmičenjima.

Germany celebrate taking the lead

Isticao je peti minut drugog poluvremena, a Nemci su dali novi gol.

Lopta je išla od noge do noge oko šesnaesterca, da bi Gosens ubacio po zemlji, a Kai Haverc potpuno neometan samo je ubacio u mrežu.

Možda najbolji komentar utakmice u tom trenutku dao je legendarni engleski fudbaler, BBC sportski komentator Gari Lineker.

On je poznat po ranijoj izjavi da je „fudbal jednostavna igra u kojoj 22 čoveka jure loptu 90 minuta, a na kraju uvek pobede Nemci".

Posle trećeg gola Nemačke, duhovito je prokomentarisao na Tviteru: „Znate već šta kažu za fudbal i Nemce".

Nemačka mašina je nastavila da melje.

Deset minuta posle trećeg, eto i četvrtog gola.

Haverc je odložio loptu na desno, Himik je idealno centrirao, a Robin Gosens glavom pogađa mrežu.

Ako je neko zaslužio da se upiše u strelce, bio je to Gosens - krunisao je fenomenalnu igru.

Portugal, iako praktično nije postojao na terenu, nekako je uspeo da postigne drugi gol - strelac Diago Žota.

Mađarska - Francuska 1:1

Hungary celebrate

Antoan Grizman imao je fenomenalnu priliku već u 14. minutu utakmice protiv Mađarske, ali je promašio.

Onaj „stari" Grizman bi takvu šansu svakako pretvorio u gol.

Ali ono što je promašio u 14. nije u 67. minutu, posle odlične akcije i pre svega upornosti Kilijana Mbapea koji se dokopao lopte između dvojice mađarskih defanzivaca i prosledio je u srce šesnaesterca.

Mađarski odbrambeni igrač Vili Orban samo je liznuo loptu kopačkom, pravo na nogu Grizmanu koji je zakucao u mrežu na oduševljenje nekoliko hiljada francuskih navijača na stadionu u Budimpešti.

Pogledajte ovde gol za izjednačenje.

Mađari su uz snažnu podršku sa tribina odigrali bez straha od renomiranog rivala i favorita.

Hrabru igru krunisali su vođstvom u nadoknadi prvog poluvremena.

Atila Fiola je sa centra igrališta dodao loptu glavom do Nađija, koji mu je prosledio u prazan prostor, a 31-godišnji igrač je izdržao trku sa francuskim odbramnenim fudbalerima i savladao Iga Lorisa.

Pogledajte gol Mađara ovde.

Kakvo oduševljenje mađarskih navijača!

Fans celebrate

Fiola je sa 31 godinom i 122 dana postao najstariji igrač koji je dao gol Francuzima na evropskim prvenstvima još od Portugalca Ruija Košte koji je to učinio 1984. godine kada je imao 31 godinu i 319 dana.

To je ujedno bio i prvi gol koji su Francuzi primili na poslednjih šest utakmica u svim takmičenjima. Prekinut je niz od čak 527 minuta tokom kojih su Francuzi sačuvali mrežu.

Desetak minuta pre kraja, Francuska je mogla do pobede.

Razigrani Mbape se stuštio u šesnaesterac sa leve strane, šutirao slabijom, levom nogom, ali golman Mađarske Peter Gulači odlično intervenisao.

Pogledajte šansu ovde.

- Grupa E -

Španija - Poljska 1:1

Fudbaleri Španije još jednom su razočarali navijače u Sevilji, pošto ni drugu utakmicu na šampionatu nisu uspeli da reše u sopstvenu korist.

„Crvena furija" je bila bolja ekipa i više je napadala, ali ponovo je platila danak zbog velikog broja promašaja pred protivničkim golom.

Napadač Španije Alvaro Morata ponovo je bio „gospodin promašaj".

Iako je u 25. minutu postigao vodeći gol, koji je potvrđen posle upotrebe VAR tehnologije, Morata je u drugom poluvremen propustio nekoliko dobrih šansi da donese pobedu Španiji.

Najbolja je bila u 58. minutu, pošto je Đerar Moreno pogodio stativu posle penala, a Morata je natrčao na odbitak i poslao ga pored gola.

Tri minuta ranije, Robert Levandovski je iz neposredne blizine doneo izjednačenje Poljskoj.

• Mađarska - 1 bod (dve utakmice)

U poslednjem kolu, u sredu, 23. juna igraju: Nemačka - Mađarska i Portugal - Francuska (obe utakmice počinju u 20 časova).

• Poljska - 1 bod (jedna utakmica)

U poslednjem kolu, u sredu, 23. juna igraju; Slovačka - Španija i Švedska Poljska (obe utakmice počinju u 17 časova).

Pogledajte video-anketu: Za koga će ljudi u Srbiji navijati na EP

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk