Анђелковић (Народна странка): Власт на превару приватизује Инсититут Јарослав Черни

Бета 08.11.2021

Народна странка данас је оценила да ће власт у Србији на превару приватизовати Институт за водопривреду "Јарослав Черни", не би ли његове референце служиле у израдама штетних пројеката и фингирању студија утицаја на животну средину.

У Министарству привреде данас су отворене понуде за куповину око 92 одсто Инситута по почетној цени од 2,58 милиона евра, али није објављено ко је доставио понуду.

По сазнањима агенције Бета компанија Миленијум тим је предложила руководству Института да направе конзорицијум и заједнички учествују у приватизацији, тако што би они имали удео од 30 одсто у том конзорцијуму. Генерални директор Дејан Дивац и шесторица извршних директора су то прихватили, о чему су обавестили запослене и најавили да би узели кредит за постану сувласници Института.

"Да се грађани не досете о превари власти у приватизацији Инситута смислили су конзорцијум јер лепше звучи и 'мање боде очи'. Суштински, Институтом ће управљати приватни капитал али мора се 'одати признање' и директорима који су своје осигурали своје позиције", казао је председник Одбора Народне странке за заштиту животне средине Александар Анђелковић.

Он је запитао директоре Института да ли су то намеравали од почетка и има ли сукоба интереса код процене вредности Института, "који се продаје по овако ниској цени".

"Овај конзорцијум подразумева да 30 одсто откупе физичка лица што је по почетној цени око 774.000 евра. А остатак 1,806 милиона евра да уплатиће Миленијум тим. Одакле вам паре директори? У којим то банкама ви као физичка лица можете да подигнете кредит од 115.000 евра по директору, и на основу чега ће вам банке то одобрити?", запитао је Анђеловић.

Изражавајућу сумњу да су директори Института правили цену "за себе" он је истакао да је зачуђујуће да "реномирани Институт који траје 70 година, запошљава изврсне стручњаке, докторе наука, магистре, инжењере, докторанде вреди нешто више од пар станова у Београду на води.

Подсетио је да у Институту ради 17 доктора наука, 13 магистара, 136 људи са високом стручном спремом, 10 са вишом стручном спремом и 59 људи без високих квалификација.//

(Бета, 08.11.2021)

Повезане вести »

Коментари

Економија, најновије вести »