Вучић и Ердоган у Анкари: Сарадња Србије и Турске одлична, важно очувати мир на Балкану (ВИДЕО)
Председници Турске и Србије, Реџеп Тајип Ердоган и Александар Вучић, оценили су вечерас у Анкари да је сарадња две земље одлична и да је очување мира и стабилности на Западном Балкану од кључног значаја.
На заједничкој конференцији за новинаре после састанка два лидера и седнице Високог савета за сарадњу Србије и Турске, Ердоган је рекао да је подршка коју Србија пружа суверенитету и територијалном интегритету Босне и Херцеговине веома важна за мир и стабилност целог региона.
Ердоган је казао да је "императив да се све стране суздрже од предузимања корака који штете територијалном интегритету БиХ и да се сви понашају одговорно".
"На састанку смо још једном снажно и одлучно потврдили значај који придајемо миру и стабилности на Балкану. Разменли смо мишљења о политичкој кризи у БиХ. Очигледно је да је потребно заједнички деловати са међународном заједницом како би та криза била превазиђена", казао је Ердоган.
Навео је да ће Турска "наставити да улаже напоре и да чини све" да се смањи напетост на Балкану.
Додао је да је са Вучићем постигао договор да после избора у Србији 3. априла организују заједнички састанак са свим члановима Председништва БиХ.
Тај састанак ће можда бити у Београду, можда у Истанбулу, навео је Ердоган и додао да тај корак треба што пре начинити.
Вучић је рекао да је очување мира и стабилности на Балкану од највеће важности и за Србију и за Турску и додао да он и Ердоган "настоје да своје државе гурају напред, а не назад у прошлост".
"Важно је да знамо прошлост, да из ње извлачимо поуке, да је проучавамо, али је важно да својим рукама градимо другачију и бољу будућност", казао је Вучић.
Навео је да су стабилност, мир, разговор и поштовање Дејтонског споразума од суштинског значаја за Босну и Херцеговину.
"Чини ми се да се добро разумемо (са Турском) по том питању. Рекао сам председнику Ердогану да Србија поштује интегритет БиХ, као што истичемо да је важно поштовање интегритета Републике Српске у оквиру БиХ", рекао је Вучић.
Он је казао да Србија неће одустати од те политике за коју тврди да је у складу са Дејтонским споразумом.
"Са Турском проналазимо заједнички језик и трудићемо се да га увек проналазимо у будућности", додао је председник Србије.
Ердоган је рекао да су односи Србије и Турске "на одличном нивоу" и додао да је са Вучићем детаљно разговарао о нивоу сарадње и корацима које треба предузети.
"Година 2021. била је изузетна за наше односе, у септембру смо отворили генерални конзулат у Новом Пазару, постали смо прва држава која је отворила генерални конзулат у Новом Пазару, надамо се да ћемо ове године отворити конзулат и у Нишу. Са друге стране, Србија је повећала број почасних конзулата у Турској на пет", казао је Ердоган.
Он је навео да обим трговине између две земље "наставља да обара рекорде", упркос негативним ефектима пандемије корона вируса.
"Прошле године смо, уз раст од 34 одсто, повећали обим трговине на две милијарде долара. Циљ нам је ниво од пет милијарди, разговарали смо о заједничким корацима у том правцу", казао је турски председник.
Ердоган је рекао да је са Вучићем разменио идеје о заједничким пројектима које би две земље могле да реализују и додао да је Анкара веома задовољна "доприносом турских компанија успешном развоју Србије".
"Данас у Србији послује више од 1.300 турских компанија које запошљавају око 8.000 људи. Укупна вредност наших инвестиција у последњих десет година повећана је са милион на 250 милиона долара. Наши предузетници у Србији до сада су реализовали и потписали 45 пројеката, у вредности 823 милиона долара", навео је.
Турски председник је захвалио Вучићу "на подршци коју пружа турским предузетницима" у Србији и најавио да ће његова земља наставити да пружа "сву подршку" српским инвеститорима који желе да улажу у Турску.
Он је указао и да је у порасту и број путовања и туриста у порасту и додао да ће од ове године почети директни летови за Турску са сва три аеродрома у Србији, увођењем линија из Ниша и Краљева за Истанбул.
"Све ово су конкретни показатељи наших односа", казао је Ердоган.
Вучић је рекао да Србија и Турска имају стабилне, добре и пријатељске односе и додао да је за Београд важно да економска сарадња две земље расте.
Он је казао да је у 2021. години остварена највећа трговинска размена две земље, да је од јануара до новембра износила 1,55 милијарди евра, наводећи да је дугорочни циљ да она достигне пет милијарди евра.
Навео је да Турска расте као спољнотрговински партнер Србије и да је сада на десетом месту, а да је пре неку годину била на 18. месту.
"Разговарали смо о турским инвеститорима у Србији, нашли смо најбољу цену струје за њих. Они покривају мања места, Лебане, Крупањ, Житорађу, али и веће градове као што су Ниш и Лесковац", казао је Вучић.
Председник Србије је указао и на значај повезивања и изградње инфраструктуре и аутопутева, наводећи да је на мосту на Сави, који гради турска компанија, завршено око 80 одсто радова.
"Верујем да ћу ускоро моћи да дочекам мог драгог пријатеља Ердогана и да покажем колико смо ствари успели да урадимо и како смо успели да повежемо две земље", рекао је Вучић.
Говорећи о повезивању Србије и БиХ, Вучић је казао да до октобра очекује завршетак изградње пута од Кузмина до Сремске Раче и изразио наду да ће бити пронађено решење и за пут од Пожеге до Сарајева.
"Рекао сам да је бесмислено да ми градимо деоницу Пожега-Котроман, ако неће нико да гради деоницу Вишеград-Сарајево. Надам се да ће власти у БиХ, ма које, донети адекватну одлуку, јер бисмо тиме повезали Санџак са Сарајевом, али и Београд са Сарајевом", навео је.
Ердоган је рекао да постоје "разлике у нијансама" по питању изградње аутопута који треба да повеже Србију и БиХ, али да је могуће "пронаћи идеални став" ако оне буду остављене по страни.
Уочи обраћања Вучића и Ердогана званичници две земље потписали су неколико споразума који треба да допринесу унапређењу билатералне сарадње.
Међу њима је и оквирни споразум о сарадњи Завода за заштиту споменика културе Србије и Генералне дирекције за културно наслеђе и музеје Турске. Споразум су потписали министри културе Србије и Турске, Маја Гојковић и Мехмет Нури Ерсој (Ерсои).
Према подацима Завода за статистику Србије, трговинска размена између Србије и Турске порасла је 37,9 одсто у прва три квартала 2021. године и износила је 1,4 милијарде долара. Прошле године је обим размене између две државе износио рекордних 1,5 милијарди долара.
У Србији послује око 110 турских предузећа у текстилном, аутомобилском, грађевинском и машинском сектору, те у банкарству и туризму.
Из Турске се највише увози текстил, производи за аутомобилску и машинску индустрију, белу технику, гвожђе и челика, као и воће и поврће, а из Србије се извозе гуме, дуван, бакар, пластика и производи машинске индустрије.
Пре десет година, инвестиције Турске у Србију износиле су око милион долара, док су 2021. године улагања 250 милиона долара.
Од 2010. године, Србија и Турска имају и Споразум о слободној трговини, што је највише утицало на повећање робне размене.
Захваљујући потписивању новог споразума, од 1. јуна 2019. су повећане извозне квоте и одобрен је бесцарински годишњи извоз у Турску. Србији је одобрен извоз 5.000 тона јунећег меса, 25.000 тона сировог сунцокретовог уља, 10.000 тона рафинисаног сунцокретовог уља, 15.000 тона семена сунцокрета, 5.000 тона соје, 1.000 тона препарата који се користе у исхрани животиња и 500 тона појединих пекарских производа.
Преко Турске агенције за сарадњу и координацију Тика, основане 2009. године у Србији, реализоване су донације у пројекте образовања, здравства, социјалне инфраструктуре и очувања заједничке културне баштине. Од 2015. године, под покровитељством агенције Тика, реализована су 223 пројекта.
(Бета, 18.01.2022)