Борис Џонсон: За шта је оптужен британски премијер и шта би могло даље да се дешава
Британски премијер бори се за опстанак на власти после најновије контроверзе, наводних забава одржаних током Ковид карантина, али да ли ће „Партигејт“ значити крај његове политичке каријере?

Политичка будућност британског премијера Борис Џонсона виси о концу, док се ближи објављивање извештаја о наводним забавама одржаним у Даунинг Стриту број 10.
Полиција је покренула кривичну истрагу о наводном кршењу Ковид закона, а премијер би могао да буде присиљен и да поднесе оставку на положај ако се испостави да је лагао у парламенту.
Време Бориса Џонсона проведено на положају британског премијера било је све само не лишено узбудљивих догађаја.
- Какав је однос британског премијера према истини
- Џонсон одговорио на захтев опозиције: „Нећу поднети оставку&qуот;
- Шест ствари које нисте знали о Борису Џонсону
За нешто више од две године колико је провео на челу државе, он је спровео Брегзит - излазак земље из Европске уније - водио Велику Британију пандемију Ковида-19 и суочио се са побуном и оставкама најближих саветника.
А опет је тзв. „Партигејт&qуот; - најновија драма која је уздрмала британску политику - довео бившег градоначелника Лондона најближе губитку власти.
Али за шта је он тачно оптужен?

Шта је „Партигејт&qуот;?
Према медијским извештајима, наводно је одржано најмање 17 скупова или у Даунинг Стриту - где премијер живи и ради - или у другим министарствима владе током пандемије Ковида.
Велика Британија налазила се у различитим стадијумима карантина кад се тврди да су одржане ове забаве, док су на снази биле забране већине окупљања на затвореном за више од двоје људи и друга ограничења за догађаје на отвореном.
Око 100 људи позвано је да „донесе своје пиће&qуот; на коктел забаву са физичким дистанцирањем у врту Даунинг Стрита у мају 2020.
Очевици су за ББЦ изјавили да су се Џонсон и његова тадашња вереница Кери Симондс налазили међу 30 људи који су присуствовали догађају.
Премијер је потврдио да је био присутан 25 минута, али је „изричито веровао да се ради о пословном састанку&qуот;.
- Сви детаљи тајног венчања премијера Џонсона и Кери Симондс
- Како је 0,4 одсто бирача изабрало Бориса Џонсона за премијера Британије
Срећан рођендан
Месец дана касније, наводно је прослављен премијеров рођендан са тортом у соби Кабинета у Даунинг Стриту.

Особље броја 10 каже да је славље трајало „краће од десет минута&qуот;.
Кад су у Лондону уведене најстроже мере карантина у децембру 2020, наводно је одржан одређени број свечаних прослава, укључујући тзв. „неодобрено окупљање&qуот; у седишту Конзервативне странке.
Најскорије се тврди да је особље Даунинг Стрита одржало две забаве 16. априла 2021. године, ноћ пред сахрану принца Филипа.
На самој служби је његова удовица, Краљица, снимљена како седи сама, у складу са тадашњим Ковид мерама.
У земљи је у то време на снази била национална жалост, са заставама спуштеним на пола копља.
Џонсон није присуствовао ниједној од забава наводно одржаних 16. априла.

Какве су биле реакције?
Премијер је доживео бурне реакције због наводних окупљања, а редовно се налази на мети критика лидера опозиције у Парламенту сер Кира Стармера.
Прва жртва скандала била је владина секретарка за штампу Алегра Стратон.
Кад су се појавили први извештаји у децембру, недељу дана пошто су из кабинета демантовали било какву забаву, процурео је видео снимак Алегре Стратон како вежба одговарање на питања новинара нашаливши се на рачун пословног састанка са „сиром и винима&qуот;.
Она је сутрадан поднела оставку на свој положај у саопштењу прочитаном кроз сузе.
Крајем истог месеца, конзервативци су изгубили ултра-сигурно посланичко место у Северном Шропширу од либералних демократа, у запањујућим ванредним изборима за које су многи сматрали заслужним контроверзе које прате Џонсонову владу.
Почетком овог месеца, још један конзервативни посланик Кристијан Вејкфорд саопштио је да прелази у ривалску Лабуристичку странку, иако су његови први контакти са опозицијом остварени још у време пре Партигејта.
- Премијеру у част: Фризерка од остатака косе направила таписерију Џонсона
- Шта чека Бориса Џонсона после снимка о божићној журци у кабинету

„За име Бога, одлазите&qуот;
Многи други посланици у Конзервативној странци и ван ње затражили су премијерову оставку, а посебно тежак ударац уследио је од бившег торијевског секретара за Брегзит Дејвида Дејвиса.
Он је цитирао торијевског члана парламента из 1940, који је затражио да тадашњи премијер Невил Чемберлен поднесе оставку после раних војних пораза у Другом светском рату.
Дејвис је рекао: „Седели сте на том положају предуго за оно мало добра која сте починили. За име Бога, одлазите.&qуот;
Све очи сада су упрте у Вестминстер док се чека објављивање извештаја после истраге о наводним кршењима прописа, а коју је спровела виша државна службеница Сју Греј.
- Више од пола милиона захтева да се Тонију Блеру одузме витешка титула
- Пет случајно снимљених разговора који су политичаре довели у невоље
Ко је Сју Греј?

Сју Греј је тренутно друга стална секретарка у Кабинету, која рачуне полаже највишем британском државном службенику Сајмону Кејсу.
Државни службеник је неко ко помаже влади да спроводи своју политику.
За истрагу је испрва био задужен сам Кејс.
Међутим, он се сам изузео из истраге, проследивши је даље Сју Греј, након што је обелодањено да је једна од божићних прослава из 2020. одржана у његовој канцеларији.
Греј ће се позабавити природом и сврхом окупљања, укључујући и тиме ко им је тачно присуствовао, „са посебним освртом на придржавање смерница које су у то време биле на снази&qуот;.
Од извештаја се очекује да утврди чињенично стање свега што се десило.
То не значи нужно да ће она саопштити да ли је било кршења смерница.
Ради се о интерној, а не независној истрази.
Њено покретање наложио је Даунинг Стрит број 10, који је и одредио пројектни задатак.
Од Сју Греј се очекује да буде непристрасна.
- Помоћник британског премијера у сред скандала - о чему се ради
- Рафал по британском премијеру: „Умрле су десетине хиљада људи које нису морале да умру“

Стармер је од Даунинг Стрита захтевао да извештај буде објављен у целости, онако како га он буде добио, како би могла да га оцени и јавност.
Премијеров кабинет је саопштио да у потпуности намерава да објави извештај у целости, али да не жели да се меша у паралелну полицијску истрагу о наводним забавама.
Шта истражује полиција?
Не зна се колико тачно догађаја истражује полиција.
До сада је лондонска полицијска служба, Градска полиција, саопштила само да истражује „одређени број догађаја који су одржани у Даунинг Стриту и Вајтхолу у последње две године у вези са могућим кршењем прописа о Ковиду-19&qуот;.
Одлука да се покрене истрага била је резултат информација које је обезбедио истражни тим Сју Греј и „процене самих полицајаца&qуот;, изјавила је полицијска комесарка дама Кресида Дик.
Према Закону о корона вирусу, кршења прописа о Ковиду подложна су новчаним казнама.

Током лета 2020. године, градска полиција је била овлашћена да казни људе са 130 долара за први Ковид прекршај (смањено на 65 долара ако се плати у року од 14 дана).
Казне за сваки наредни прекршај могле су да се удвоструче, све до максимум 4.160 долара.
Премијер је изјавио да поздравља полицијску истрагу зато што ће „она помоћи да јавност добије јасније информације које жели да зна и да се коначно подвуче црта испод свега.&qуот;
Његов портпарол рекао је да Џонсон не сматра да је прекршио закон.
- Ко је Никола Стерџен и може ли да одведе Шкотску до независности
- Да ли се пандемија користи за учвршћивање власти у Европи
Хоће ли Борис Џонсон поднети оставку?
Док земља чека објављивање извештаја Сју Греј и исход било какве кривичне истраге, постоји неколико опција шта би могло даље да се дешава.
Џонсон је стао чврсто иза сопствених ставова, као што је урадио сваки пут кад је био оптужен за кршење прописа и изговарање неистина, и позвао је посланике да се стрпе до објављивања извештаја.
Он се извинио Краљици за понашање свог особља, у време кад се она строго придржавала Ковид прописа седећи сама на сахрани свог мужа.
Међутим, скандале који би оборили друге политичаре Џонсон је успевао да преживи у прошлости, са његовим гафовима и пропустима као саставним делом његовог бренда.

Многи очекују да би он могао да остане на положају једном кад се стиша олуја око Партигејта.
Али закључак извештаја могао би да доведе тога да он сам одлучи да не може да настави рад као премијер и да мора да поднесе оставку, што ће довести до избора новог лидера у оквиру владајуће Конзервативне странке.
Хоће ли бити гласања о поверењу?
Неколико виших чланова његове властите странке позвало је на његову смену као премијера и као лидера странке.
Дакле, ако он не буде добровољно поднео оставку, они ће морати да прибегну гласању о поверењу.
То је тајно гласање на ком премијер мора да осигура просту већину посланика из властите странке да би остао на власти.
Да би се то покренуло, најмање 15 одсто активних посланика мора да напише писмо у ком се каже да више немају поверење у премијера.
Имајући у виду да тренутно има 359 конзервативних посланика, то износи 54 посланика.
Све док се не постигне праг од 15 одсто, нико сем сер Грејема Брејдија, председника Одбора 1922 (који представља конзервативне посланика без функције у парламенту), неће знати колико је тачно писама са израженим неповерењем послато.
Међутим, ако се тај праг постигне, председавајући Одбора 1922 мора да наложи премијеру да закаже гласање о поверењу.
Његова претходница Тереза Меј преживела је гласање о поверењу у децембру 2018, само да би својевољно поднела оставку шест месеци касније.
Погледајте видео - Контроверзна каријера премијера у мање од три минута
Пратите нас на Фејсбуку и Твитеру. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 01.27.2022)
