ЕП осудио Србију, Русију и Кину због извоза оружја у Мјанмар

Бета 10.03.2022

Европски парламент је данас усвојио Резолуцију о Мјанмару у којој се наводи да су Србија, Русија и Кина суодговорне за злочине у тој земљи јер наоружавају тамошњу војску која је пре више од годину дана државним ударом дошла на власт и од тада спроводи репресију.

У резолуцији се од Европске уније тражи увођење додатних санкција с циљем враћања на власт демократски изабране власти коју је 1. фебруара 2021. године свргнула мјанмарска војска, преноси агенција Хина.

Резолуција је усвојена са 646 гласова за, једним против и 20 уздржаних.

У резолуцији се оштро осуђују Србија, Русија и Кина које испоручују оружје војној хунти, што их чини одговорнима за злочине почињене тим оружјем, стоји у тексту резолуције.

"Они дестабилизирају земљу која се нада да ће имати демократску будућност", рекла је Свења Хан (Хахн), немачка посланица из редова социјалиста и једна од аутора резолуције.

У расправи је наглашено да се у светлу руске инвазије на Украјину не смеју заборавити патње људи у Мјанмару.

"Украјинска криза не значи да смо потпуно заборавили на акутно трпљење и патње људи у Мјанмару", рекла је Вера Јурова, потпреседница Европске комисије и подсетила да су досад усвојена четири круга санкција ЕУ-а за Мјанмар због војног удара и накнадне репресије.

Војска је после државног удара ухапсила председника Вин Митина и шефицу владе Аунг Сан Су Ћи и прогласила ванредно стање. Главни командант војне хунте Мин Аунг Хлаинг именовао је у августу 2021. самога себе за председника владе и продужио ванредно стање до августа 2023.

"Процјењује се да је барем 1.500 људи умрло и да је 11.000 људи ухапшено од како је војска преузела власт. Тражимо да се изабрана влада поновно врати на власт", поручио је један од аутора резолуције Шон Кели (Сеан Келли), ирски заступник из редова народњака.

Финска посланица "Зелених", такође ауторка иза резолуције, Хаиди Хаутала рекла је да је на попис санкционисаних потребно додати и Државни административни савет као ентитет који управља Мјанмаром, а не само појединце.

"Врло је важно нагласити европским предузећима да се она не би требала уплитати ни у какво пословање с Мјанмаром, где то иде у интересу војне власти", рекла је Хаутала.

Министарство спољних послова Србије демантовало је 23. фебруара да Србија испоручује оружје Мјанмару, реагујући на наводе специјалног известиоца Уједињених нација за Мјанмар Томаса Ендрјуза.

(Бета, 10.03.2022)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Политика, најновије вести »