Јанковић: Више форми значи признање; Вучић: Ништа нећу потписати без референдума
Посланик Владета Јанковић из посланичке групе Народне странке изјавио је данас да је некада у Скупштини Србије постојало јединство јер је држава имала стручан тим за преговоре о Косову и Метохији, који су поред председника и премијера, чинили и министри и представници Срба са КиМ, цркве, стручне јавности.
У дводневној скупштинској дебати о извештају Владе о преговорима с Косовом, прво је председника питао да ли је могуће да се Скупштина укључи у решавање овог проблема па макар преко надлежног одбора.
"Друго питање је да демантујте да сте са Куртијем усвојили услов да се разговара на бази реципроцитета, јер сигурно знате да то начело важи само између држава, и треће је да се помињу свеобухватна номализација, потписивање споразума или модел две Немачке, те је крајње време да се каже шта то значи. Сваки термин значи признање макар се не помињало експлицитно", рекао је Јанковић.
Замолио је председника да се обавеже да пре него што ишта потпише, изађе пред посланике.
Вучић је одговорио да је њему лакше ако укључи Скупштину, али да мисли да се тако никад неће направити договор.
"О разговорима са Куртијем реч је о дезинформацији, ја сам Куртију рекао да причу о реципроцитету може неком другом да прича. 'Мене те твоје глупости не интересују' - поновио сам му десет пута," реко је Вучић.
Навео је да је појам "свеобухватна нормализација" уписан у Преговарачко поглавље 35, да у том термину Албанци и ЕУ подразумевају неку форму признања директног или индиректног, али Србија то не подразумева.
Додао је да Албанци не крију да желе члнство у УН и не одустају, али да се Србија не слаже с тим.
"И на треће питање: за време мог мандата не пада ми на памет да потписујем ништа без референдума и Скупштине", рекао је Вучић.
Дводневна скупштинска дебата о извештају Владе о преговорима с Косовом требало би да се вечерас заврши гласањем о том доокументу.
(Бета, 14.09.2022)