BBC vesti na srpskom

Srbija, kriminal i slučaj „Velja Nevolja": Počelo suđenje Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću - šta znamo do sada

Veljko Belivuk i Marko Miljković tvrde da nisu krivi za zločine navedene u optužnici pred Specijalnim sudom.

BBC News 17.10.2022  |  Slobodan Maričić - BBC
123
BBC
Policija ispred Partizanovog stadiona

Veljko Belivuk, Marko Miljković i 15 članova njihovog klana izjavili su po početku glavnog pretresa u Specijalnom sudu da nisu krivi za niz ubistava, otmica i drugih zločina za koje su optuženi.

„Ne priznajem nijedno krivično delo, neću odgovarati na pitanje, ali ću izneti odbranu", izjavio je Belivuk tokom suđenja.

Pretres je počeo više od godinu dana od podizanja optužnica.

Belivuk, Miljković i njihova grupa terete se za sedam ubistava, otmice, trgovinu drogom, silovanje, nezakonito držanje i nošenje oružja.

Belivuk je u sudnici naveo da su im „nakačena" silna ubistva, tvrdeći da su dokazi montirani, kao i da je njegovu navijačku grupu vlast angažovala da obezbeđuju proteste i mitinge.

On je rekao i da je njegova grupa 2016. godine, u saradnji sa ljudima kontroverznog kosovskog biznismena Zvonka Veselinovića, učestvovala u rušenju naselja Savamala.

Misteriozni muškarci sa fantomkama tada su bagerima srušili privatne objekte na obali Save, što je očistilo prostor za izgradnju projekta od nacionalnog značaja - Beograda na vodi.

Tokom svedočenja Belivuk je naveo i da se nalazio i sa članom izvršnog odbora vladajuće Srpske napredne stranke Darkom Glišićem, a da je na vezi sa Aleksandrom Vulinom, aktuelnim ministrom policije, bio Miljković.

Krivicu je negirao i Marko Miljković.

Detalji tog slučaja iznošeni su u javnost još od njihovog hapšenja u februaru 2021, pa su tako fotografije unakaženih tela prikazivane na televiziji, a emitovani su i snimci iz „tajnog bunkera" koji su Belivuk i njegovi saradnici koristili na stadionu Partizana.

Posebnu pažnju izazivaju optužbe o spregama kriminala i politike.

Za šta su optuženi?

Tužilaštvo za organizovani kriminal tvrdi da su Miljković i Belivuk sprovodili otmice i ubistva.

Do hapšenja, Belivuk je bio poznat po nadimku Velja Nevolja, vođa navijačke grupe „Principi", koja je godinama kontrolisala južnu tribinu Partizanovog stadiona, gde se okupljaju najtvrdokorniji navijači crno-belih.

Protiv klana su podignute dve optužnice, a optuženo je ukupno 30 ljudi.

Prema optužnicama, žrtve klana su Aleksandar Gligorijević Puki, Goran Veličković Goksi, Lazar Vukićević, Zdravko Radojević, Milan Ljepoja, Nikola Mitić i Goran Mihajlović.

Kako je tužilaštvo navelo, žrtve su prevarom namamljene u beogradsko naselje Ritopek gde su mučene i ubijene.

Njihova tela su iskomadana i mlevena u mesarskom mlinu, a potom bacana u obližnji Dunav, izjavljivali su ranije najviši državni zvaničnici.

Belivukov klan sarađivao je sa crnogorskim Kavačkim klanom, pa su fotografije tela slali pripadnicima suparničkog Škaljarskog klana.

Međusobni rat Kavačkog i Škaljarskog klana traje godinama.

Belivuk, Miljković i ostali su i tokom predistražnog postupka negirali krivicu, navodeći da su dokazi protiv njih montirani.

Krivična dela za koja se terete priznala su trojica pripadnika klana i to u zamenu za status svedoka saradnika i blažu kaznu.

Sporazum sa Tužilaštvom za organizovani kriminal sklopili su Bojan Hrvatin, Nikola Spasojević i Srđan Lalić.

Po završetku suđenja Hrvatinu će biti izrečena kazna zatvora od 15 godina, Spasojeviću od 14 godina i Laliću od 18 godina.

Lalić je poznat po fotografiji na kojoj se smeje iznad ubijene žrtve, koju su javnosti prvi pokazali predsednik Srbije Aleksandar Vučić i ministar policije Aleksandar Vulin.

Do tih materijala policija je došla kroz saradnju sa stranim službama, uz čiju pomoć su fotografije i razgovori okrivljenih skinuti sa aplikacije Skaj.

Ova aplikacija omogućava tajne kanale komunikacije i šifrovane poruke koje niko ne može da prati.

Međutim, na početku glavnog pretresa advokati odbrane tražili su od sudskog veća da se izjasni da li će u postupku koristiti dokaze prikupljene iz te aplikacije.

Nikola Jerković, jedan od advokata Belivuka i Miljkovića, naveo je da se u evropskim zemljama, poput Italije i Francuske, takve informacije ne koriste jer ne postoje tačni podaci kako su prikupljani dokazi.

Predsednica veća je rekla da odluka još nije doneta.

123
BBC
Policija ispred Partizanovog stadiona

Veze sa državnim strukturama

Belivuk je tokom saslušanja u Tužilaštvu za organizovani kriminal u julu 2021. pričao o navodnom odnosu sa državnim vrhom i predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Kako je naveo, Vučić i njegovi saradnici su mu tražili više usluga, preneo je KRIK.

Istog dana po objavljivanju iskaza, Vučić je porekao da ga je bilo kada video.

Belivuk je rekao da su Vučić i njegovi saradnici godinama od njega tražili da kontroliše da se na tribinama Partizanovog stadiona ne skandira protiv predsednika i da zastrašuje one koji su organizovali proteste protiv vlasti, piše u transkriptu sa Belivukovog saslušanja u koji su novinari KRIK-a imali uvid.

Nekoliko godina unazad navijači Partizana su na utakmicama uzvikivali pogrdne parole na račun Vučića, smatrajući ga odgovornim za propadanje klubova u okviru tog sportskog društva.

Na pojedinim mečevima, Belivukova ekipa je napadala druge navijače koji su uzvikivali pogrdne poruke upućene Vučiću, o čemu su pisali i Vreme i agencija Beta.

Vučić je izjavio i da se vlast nije na vreme obračunavala sa Belivukovim klanom jer je imao „jatake u Ministarstvu unutrašnjih poslova, u našim redovima".

Prema navodima portala KRIK, članovi Belivukove grupe su 2017. obezbeđivali inauguraciju predsednika Vučića, a često su viđani i u društvu njegovog sina Danila.

Veze u policiji

Tužilaštvo je ispitivalo i veze koje su Belivuk i saradnici imali u policiji, pa je tako saslušana i Dijana Hrkalović, bivša državna sekretarka u MUP-u Srbije.

Hrkalović je za saradnju sa kriminalnim grupama, a posebno sa Belivukom, optužila Nebojšu Stefanovića, nekadašnjeg ministra policije, a aktuelnog ministra odbrane.

Stefanović je to negirao, optužujući nju za saradnju sa Belivukovom grupom.

Vučić
MARTIN DIVISEK/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Vlast se nije na vreme obračunavala sa Belivukovim klanom jer je imao „jatake u Ministarstvu unutrašnjih poslova, u našim redovima", naveo je Vučić

Pored njih, jedno od imena koje se najčešće pominju u ovom slučaju je i Goran Papić, bivši zamenik načelnika Službe za borbu protiv organizovanog kriminala (SBPOK).

Papić je u avgustu osuđen pred Višim sudom u Beogradu za trgovinu uticajem jer je u aprilu 2020. naredio da se Marku Miljkoviću mimo propisa vrati blindirani automobil koji mu je policija oduzela.

Osuđen je na godinu i četiri meseca zatvora, uz zabranu rada u policiji na 10 godina.

Presuda nije konačna, a tužilaštvo je najavilo žalbu, nezadovoljno visinom kazne.

Tokom istrage protiv Papića u Višem javnom tužilaštvu svedočio je i Nebojša Stefanović, zato što je Papić tvrdio da je sve uradio po Stefanovićevom naređenju.

Stefanović i to negira.

Stefanović i Papić, nekada bliski prijatelji i saradnici, tokom saslušanja u Višem sudu u Beogradu, stajali su jedan naspram drugog i optuživali se da ne govore istinu.

„Ministre, pozvali ste me i rekli mi: 'Doći će Marko Miljković na saslušanje, pogledaj da to uradite efikasno i bez zadržavanja'", rekao je Papić Stefanoviću.

„U tom trenutku sigurno nismo razgovarali o Marku Miljkoviću, ni o tome", odgovorio mu je Stefanović, tvrdeći da Miljkovića nikada nije upoznao.

Pored toga, Papić i šef odseka u ovoj službi Branislav Pandur optuženi su i za zaštitu Nikole Kljukovnice, uhapšenog zbog prodaje droge, saopštilo je Više tužilaštvo.

Istraga se vodi protiv inspektora Službe za borbu protiv organizovanog kriminala (SBPOK) Božidara Stolića zbog sumnje da je grupi odavao poverljive informacije, kao i dvojice policajaca osumnjičenih da su u okviru akcije hapšenja Belivukove ekipe površno pretresli jedan od stanova koji je grupa koristila, navodi KRIK.

Kako su Belivuk i Miljković uhapšeni?

Belivuk i Miljković su uhapšeni 4. februara 2021.

Belivuk je zatim doveden na stadion Partizana, gde je policija pronašla „tajni bunker" koji je grupa koristila, a prilikom pretresa prostorija nađeni su oružje i droga.

Veliki broj novinara i policajaca tog dana se našao se ispred stadiona, koji je bio u potpunoj blokadi.

„Ova kriminalna grupa je bila jako dobro organizovana i bilo je potrebno ozbiljno vreme da bi se obezbedili valjani dokazi u ovom slučaju", izjavio je tada Bogdan Pušić, načelnik Uprave kriminalističke policije Ministarstva unutrašnjih poslova.

Kako je naveo, tim hapšenjem je poslata „jasna poruka o odlučnosti države da se obračuna sa organizovanim kriminalom".

Ministar Vulin je tada izjavio da je reč o „najjačoj kriminalnoj grupi od Zemunskog klana", čiji su članovi, između ostalog, odgovorni i za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića.

Nešto kasnije Vulin će na konferenciji za medije prikazati fotografije Belivuka i Lalića kako „drže osobu pred klanje".

Prikazane su i delimično cenzurisane fotografije obezglavljenog leša, telo probodeno sa više noževa, kao i otkinuta ljudska stopala.

Pokazivanje fotografija tokom emisije u udarnom terminu na televiziji sa nacionalnom frekvencijom osudili su i Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Udruženje novinara Srbije (UNS) i pozvali medije da „poštuju dostojanstvo žrtava i ne uznemiravaju javnost".


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 10.17.2022)

BBC News

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Društvo, najnovije vesti »