Камбери у писму Ескобару тражио да Прешевска долина буде укључена у дијалог

Бета 23.01.2023

Албански посланик у Скупштини Србије Шаип Камбери објавио је да је у отвореном писму специјалном изасланику Сједињених Америчких Држава за Западни Балкан Габријелу Ескобару тражио да Прешевска долина буде укључена у дијалог Косова и Србије.

Камбери је у објави на Фејсбугу најавио да ће то писмо упутити и шефу европске дипломатије Жозепу Борелу, посреднику у дијалогу из ЕУ Мирославу Лајчаку, и председници Европске комисије Урсули фон дер Лајен, пренео је Југпрес.

Како је у писму навео, суштински елемент свеобухватног правно обавезујућег споразума Србије и Косова мора бити симетричност третмана одговарајућих националних мањина да би Србија и Косово могли да напредују на својим европским путевима, а како је оценио, то ће спречити још један сукоб у Прешевској долини и уклонити извор нестабилности између Приштине и Београда.

Камбери је позвао представнике ЕУ, Велике Британије, Француске, Немачке и САД да у циљу детаљнијег информисања о општој ситуацији посете албанске општине у Србији и да се састану са албанским представницима и лидерима заједница и разговарају "о њиховој забринутости".

Он је у писму навео да је ситуација албанске заједнице у Прешевској долини "и даље тешка упркос опредељењу Владе Србије да ради на просперитетној будућности и гаранцијама које је понудила међународна заједница након оружаног сукоба 2001. године.

"Док пишем ово писмо 22 године након сукоба, албанска заједница у Прешевској долини остаје најдискриминисанија мањина у Републици Србији. Нису предузете никакве мере да се оконча економска дискриминација Албанаца, да се реши веома ниска заступљеност Албанаца у државним институцијама и предузећима под контролом владе и да се смањи присуство војних снага у региону", написао је Камбери.

Он је додао да је непријатељски однос Србије према независности Косова негативно утицао на Албанце у Прешеву јер Србија одбија да призна факултетске дипломе косовских универзитета и тиме дисквалификује 15 генерација Албанаца који због тога остају без запослења у државним институцијама.

"Албанцима у Прешевској долини тренутно је ускраћено право да користе националне симболе и заставу, што је кључни елемент албанског националног идентитета. Милитаризација се стално користи као стратегија застрашивања локалне албанске заједнице", додао је Камбери у писму.

Према његовијм наводима српске власти, како би био смањен број Албанаца у Прешеву, Бујановцу и Медвеђи, примењују такозвану пасивизацију адреса становања, праксу коју је Хелсиншки одбор Србије назвао обликом етничког чишћења административним путем.

"Поред ових горких притужби, у политичком и медијском дискурсу нормализује се растујућа албанофобија изражена кроз хушкачке и увредљиве изјаве на рачун Албанаца, које дају највиши државни функционери владајуће коалиције у Србији", додао је Камбери.

Како је у писму истакао, "комбиновани ефекти потискивања националног идентитета, дискриминације, малтретирања и застрашивања приморавају младе људе да напусте Прешевску долину у потрази за бољим приликама у земљама чланицама ЕУ".

(Бета, 23.01.2023)

Прочитајте још

Кључне речи

Политика, најновије вести »