Protesti protiv nasilja u više gradova Srbije
U Kragujevcu, Šapcu, Nišu i Zrenjaninu večeras su održani protesti protiv nasilja, na kojima su ponovljeni zahtevi protesta "Srbija protiv nasilja" u cilju smanjenja nasilja u društvu, i kažnjavanja odgovornih za njegovo podsticanje, ili nečinjenje povodom suzbijanja nasilja. Kako je javila televizija N1, poslanik Stranke slobode i pravde (SSP) Dalibor Jekić izjavio je da je čak i bivši predsednik Srbije Slobodan Milošević "znao da napravi nekakav ustupak opoziciji", a da aktuelna vlast ne ispunjava nijedan zahtev građanskih protesta. "Građani će nastaviti sa protestima sigurno, i oni će dobiti novi zamah u septembru", rekao je Jekić za N1 na skupu u Kragujevcu. Protest "Srbija protiv nasilja" u Šapcu je veoma brzo završen zbog najavljenog nevremena, a nije bilo ni protestne šetnje. Nakon obraćanja govornika, građani su ispred gradske uprave ostavili poruke, kako su rekli, "botovima koji tu rade". Protest protiv nasilja održan je u Zrenjaninu, a građanima se obratilo pet govornika, dok po prvi put nije bilo protestne šetnje. Građani u Nišu na protestu protiv nasilja, kako je najavljeno, šetaju do "Mosta mladosti". Među zahtevima protesta "Srbija protiv nasilja" su smena ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića i direktora Bezbednosno-informativne agencije Aleksandra Vulina, smena svih članova saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), gašenje štampanih medija i tabloida koji objavljuju lažne vesti i kontinuirano krše novinarski kodeks, oduzimanje nacionalnih frekvencija televizijama koje promovišu nasilje kao što su Pink i Hepi, i smena rukovodstva Radio televizije Srbije.
Protest u Nišu: Nismo na ulici da bi šetali, već da bi se zaustavila promocija nasilja Učesnici šestog po redu protesta "Srbija protiv nasilja", koji su se večeras okupili ispred kabineta gradonačelnice Niša su poručili da "nisu na ulici da bi šetali", već da bi se ispunili zahtevi protesta. Građanska aktivistkinja Danijela Vujošević pročitala je zahteve protesta i istakla da, dok se građani okupljaju na 40 stepeni Celzijusovih, partijska vojska poslušnika u narodnoj skupštini stavlja na dnevni red izmene zakona kojim će zemljište poklanjati stranim investitorima. Ona je kazala da ti isti poslušnici u narodnoj skupštini na dnevni red stavljaju i novo zaduživanje Srbije, koje će, kako je rekla "vraćati naša deca". "Dok oni imaju za lične vozače, za vile, glisere, za kokain, za torbice i brushaltere od 1.000 evra, ljudi širom Srbije nemaju za lekove, za prevoz, za letovanje. Nemaju plate ni za osnovne životne potrebe", istakla je Vujošević. Studentkinja Milica Marković kazala je da je na protestu jer "ne želi da ode iz svoje zemlje", kao i da se na protestu bori "za bolju budućnost svoje zemlje". Profesor Filozofskog fakulteta u Nišu Bojan Blagojević rekao je da se u Srbiji ništa nije promenilo u poslednje četiri godine, od kada je on poslednji put govorio na jednom protestu. "Voleo bih da mogu da vam kažem da su sada u Srbiji mediji slobodni, da REM radi svoj posao, da RTS zaista radi u korist svih građana, ali to bi bila laž", naglasio je Marković. On je rekao da bi laž bila kada bi kazao da je država rešila problem Savamale, da Zakon o radu štiti interese radnika, a ne stranih investitora i da je niški aerodrom vraćen gradu. "Laž bi bila i kada bi rekao da je država počela da vodi računa o obrazovanju, da se stalo na put kupljenim diplomama, da se stalo na put partijskom zapošljavanju u školama i da su naše škole bezbedne. To bi bila najveća laž od svih", istakao je Marković.
{image2} Nakon okupljanja i obraćanja ispred Gradske kuće, učesnici protesta organizovali su protestnu šetnju Ulicom 7. jula do Crkve svetog Luke, a potom Ulicom kralja Stefana Prvovenčanog do kružnog toka u Jagodin mali gde je skup završen posle kraće blokade saobraćaja. Prvobitno je bilo najavljeno da će krajnja odrednica biti kružni tok kod tržnog centra "Delta planet", ali se od toga odustalo zbog najavljenog nevremena.
(Beta, 21.07.2023)