Sa nesmanjenim žarom, duboko i sa strašću, već pola stoleća i još pola decenije – O liku i delu velikog slikara
Niške vesti 07.08.2023 | Niške Vesti Niške Vesti
![Sa nesmanjenim žarom, duboko i sa strašću, već pola stoleća i još pola decenije – O liku i delu velikog slikara](https://nstatic.net/img/logo/s/niske-vesti.png)
Temeljnim obrazovanjem i refleksijom nad sopstvenim i tuđim iskustvima, umetnička duša, ostajući kreativna i detinje otvorena ka novim i uzbudljivim oblicima lepote, postaje esteta ili, čak, estetičar.
Ovo potonje određenje podrazumeva moć da se kod drugih ljudi, kroz teorijski diskurs, pobudi osećaj za lepo, kao i potreba za promišljanjem lepote uz spoznaju njenog neizmernog značaja za čovekovu egzistenciju. Ukoliko umetnička duša nosi u sebi klicu velikog talenta i ukoliko tu klicu odgaji do samog ploda, onda se ona ispostavlja kao umetnik. Veličanstveni plodovi, svima na uzdarje, jesu delo genija. Usudio bih se da kažem da srećan i sudbonosan spoj umetnika i