ЦНН: Запад у Вучићу 'не види зло' док он дестабилизује Балкан

Бета 14.08.2023

Санкције Вашингтона директору БИА Александру Вулину доказ су да администрација председника САД Џозефа Бајдена "више није заробљена страхом и илузијама" о председнику Србије Александру Вучиц́у, али је нејасно да ли ће то довести и до промене свеукупне политике према Београду, пише данас ЦНН.

Неколико аналитичара је изјавило за ЦНН да је Србија морала да уради веома мало да би добила похвале америчких и европских званичника, а да је у стварности Вучиц́ оставио траг прекршених обец́ања.

Предавач спољне политике на Универзитету Џонс Хопкинс који је десетак година служио на Балкану, укључујуц́и и НАТО Едвард Џозеф изјавио је за ЦНН да приступ "Вучиц́евом режиму у ком се не види зло можда почиње да пуца".

"Овде се поставља питање ко у Бајденовој администрацији још верује да је Вучиц́ тај партнер", рекао је он, указујуц́и на недавно санкционисање Александра Вулина, директора обавештајне службе Србије, као доказ да Бајденова администрација "више није заробљена страхом и илузијама о Вучиц́у".

Али да ли се ово преводи у промену политике није јасно, пише ЦНН.

У међувремену, Вучиц́ је подигао улог. Као одговор на санкције Вулину, Вучиц́ је забранио извоз оружја из Србије на 30 дана, уз тврдњу да се "све мора припремити у случају агресије на Републику Србију".

"Он у суштини каже 'уц́и ц́емо у сукоб, морамо одмах да зауставимо сав извоз оружја, јер нам је потребно за нашу националну безбедност'. Он буквално прети ратом. Никада га раније нисам видела тако експлицитног", рекла је експеткиња за Балкан Европског савета за спољне односе (ЕЦФР) Мајда Руге.

А председникову поруку су прихватили и неки грађани Србије. На фудбалској утакмици Црвене звезде прошлог месеца, српски националистички навијачи подигли су транспарент са натписом "Када се војска врати на Косово", док је према локалним медијима Вучиц́ присуствовао утакмици, даље наводи ЦНН у опширној анализи.

ЦНН наводи да када је Русија извршила инвазију на Украјину, САД и Европска унија су убрзале свој заокрет ка Србији.

Уместо да жонглирају са контрадикторним захтевима плуралистичких и разједињених балканских држава, западне престонице су усредсредиле вец́ину својих напора на јединствену мету.

Традиционално један од најближих савезника Москве у Европи, Београд је дуго покушавао да хода по линији између својих историјских веза са Русијом и потенцијалне будуц́ности јаче европске интеграције.

Западне дипломате су настојале да повуку председника Србије Александра Вучиц́а из орбите његовог руског колеге, председника Владимира Путина, обец́авајуц́и бржи пут ка чланству у ЕУ, а истовремено упозоравају на изолацију у случају непослушности.

Али, 18 месеци касније, неки посматрачи кажу да је тренутни приступ био само шаргарепа, без штапа, што резултира непостизањем оба циља, додаје ЦНН.

(Бета, 14.08.2023)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Политика, најновије вести »