Austrijske vlasti povratnicima: Ne donosite svinjske proizvode iz Srbije
Radio 021 29.08.2023 | Nezavisne novine
![Austrijske vlasti povratnicima: Ne donosite svinjske proizvode iz Srbije](https://nstatic.net/img/logo/s/radio-021.png)
Nadležni u Austriji apelovali su na sve povratnike sa odmora iz BiH, Srbije, Hrvatske i ostatka Balkana da u Austriju ne donose svinjsko meso niti svinjske proizvode zbog svinjske kuge.
Kako su naveli Austrijska Agencija za zdravlje i bezbednost hrane (AGES) zajedno i austrijsko Ministarstvo zdravlja, rizik prije svega predstavlja meso iz privatne proizvodnje. Afrička svinjska kuga (ASK) je zarazna, uglavnom febrilna bolest životinja. Pogađa domaće i divlje svinje. Ne postoji opasnost od infekcije za druge životinjske vrste ili ljude. Ova bolest se još nije pojavila u Austriji. Zbog brojnih slučajeva u istočnoj i južnoj Evropi, rizik od unošenja