Fudbal i Liga šampiona: Šta spaja Crvenu zvezdu i Mančester, mada ne Siti
Crvena zvezda se do sada sastajala samo sa jednim timom iz Mančestera - Junajtedom i u zvaničnim utakmicama je dva puta gubila i jednom odigrala nerešeno.
Beograd i Mančester razdvajaju različite vremenske zone, klimatske prilike i skoro 2.000 kilometara, ali ih spajaju makar dve stvari - autentična muzička scena oba grada u raznim periodima i ljubav prema fudbalu.
I upravo su najtrofejniji fudbalski klubovi srpske prestonice i jednog od najvećih engleskih gradova više puta ukrštali koplja na sportskim borilištima.
Neke od najznačajnijih utakmica iz ove kategorije odigrali su timovi u crvenim dresovima - Crvena zvezda i Mančester junajted: tri zvanična meča i nekoliko prijateljskih.
„Mančester junajted ima najveće poštovanje prema Crvenoj zvezdi", navodi Majkl Gipson, menadžer za komunikacije ovog engleskog kluba, za BBC na srpskom.
Ove ekipe su se poslednji put sastale 19. novembra 1991. u Superkupu Evrope na Old Trafordu, domu engleskog tima, koji je taj meč igrao kao osvajač Kupa pobednika kupova, protiv Zvezde, evropskog klupskog šampiona.
Junajted je pobedio minimalnim rezultatom - 1:0.
„Mnogo puta sam sanjao određene momente sa te utakmice i taj san mi, iskreno, nije prijatan jer smatram da je Zvezda uskraćena za još jedan evropski trofej koji je, uz malo sreće, trebalo da nam pripadne", govori Darko Pančev, nekadašnji fudbaler i čuveni Zvezdin napadač, za BBC na srpskom.
- Minhenska tragedija Mančester Junajteda - od karmina na kragnama do pranja kovčega
- Od Partizanovih beba do džinova sa Old Traforda
- Priča o ser Metu Bezbiju - od rata, preko kobnog leta iz Beograda, do dinastije
Crvena zvezda će posle više od tri decenije ponovo gostovati u Mančesteru, ali ovog puta u plavom delu grada, na stadionu Etihad, kod aktuelnog engleskog prvaka i prošlogodišnjeg osvajača Lige šampiona.
Beogradski tim i Mančester siti odmeriće snage u prvom kolu najjačeg evropskog klupskog takmičenja u utorak 19. septembra, od 21 čas.
Pogledajte video o najvećim pobedama Zvezde protiv engleskih klubova:
https://twitter.com/bbcnasrpskom/status/1704094484152394114
Protiv Bezbijevih beba
Prva zvanična utakmica između Crvene zvezde i Mančester junajteda odigrana je 14. januara 1958. na Old Trafordu pred oko 60.000 navijača, u četvrtfinalu Kupa evropskih šampiona (sadašnja Liga šampiona).
Beogradski klub je godinu dana ranije stigao do polufinala ovog elitnog fudbalskog takmičenja gde je izgubio od italijanske Fiorentine.
Crvena zvezda, predvođena kapitenom Rajkom Mitićem, legendarnim fudbalerom po kome njen stadion danas nosi ime, povela je u prvom poluvremenu pogotkom Lazara Tasića.
„Čuveni njegov gol koji se i danas prepričava, gde je svom silinom šutnuo loptu sa nekih 20, 25 metara i okrenuo se.
„Kad su mu pritrčali saigrači, bio je začuđen zašto mu svi čestitaju jer nije znao da je postigao gol", govori Predrag Trkulja, kustos Muzeja FK Crvene zvezde, za BBC na srpskom.
Junajted je preokrenuo u poslednjih pola sata utakmice golovima Bobija Čarltona i Edija Kolmana, te naposletku slavio 2:1.
Na naredni sportski obračun se nije dugo čekalo.
Nasleđeni stadion predratne FK Jugoslavije i dom Zvezdinih fudbalera nije ispunjavao uslove za ovu međunarodnu utakmicu, te je meč odigran na stadionu JNA, „večitog rivala" Partizana, 5. februara.
Duel engleskog i jugoslovenskog tima po hladnom vremenu, na terenu sveže očišćenom od snega, pratilo je više od 50.000 ljudi.
Rezultat od 3:0 na poluvremenu u korist izabranika škotskog trenera Meta Bezbija slutio je da je na pomolu katastrofa.
Međutim, odmah na početku drugog dela susreta fudbaleri Zvezde su se probudili i to golom Bore Kostića.
Na 3:2 je smanjio Lazar Tasić iz penala, da bi konačni rezultat postavio Kostić drugim pogotkom.
Dalje su prošle Bezbijeve bebe, kako je glasio nadimak tadašnje generacije fudbalera Mančester junajteda sa prosekom godina 22.
Tragedija u Minhenu koja je zbližila dva tima
Fudbaleri Mančester junajteda su se sutradan, 6. februara, ukrcali na avion kojim je trebalo da se vrate u Englesku.
Kako bi dosipali gorivo za nesmetani nastavak puta, sleteli su u snegom zavejani nemački grad Minhen.
Pošto su to učinili, pilot je dva puta pokušao da podigne vazduhoplov, da bi pri trećem uzletanju avion pao, proklizao kroz ogradu i na kraju udario u obližnju kuću.
U tragediji je nastradalo 23 ljudi, među njima i osoblje kluba, novinari i osmorica fudbalera Junajteda.
Tada je preminuo strelac gola za engleski tim u prvom meču četvrtfinala - Edi Kolman, a nekoliko dana kasnije, u bolnici, i dominantno 22-godišnje levo krilo Dankan Edvards.
„Duboko sam potresen vešću o avionskoj nesreći koja je teško pogodila britanski sport i engleski narod.
„Dozvolite da vam izrazim svoje duboko saučešće", pisalo je u telegramu koji je jugoslovenski predsednik Josip Broz Tito uputio premijeru Velike Britanije Harlodu Makmilanu ovim tužnim povodom.
Među preživelima su bili strelci golova sa meča u Beogradu - Bobi Čarlton, dvostruki, i Denis Vajolet, kao i trener Met Bezbi, koji se dugo borio za život probušenih pluća i slomljenih nogu.
Oglušivši se o naredbe da pojuri u zaklon, saigrače je iz zapaljene krhotine izvukao golman Hari Greg.
Spasio je i Veru Lukić, trudnu suprugu jugoslovenskog diplomate, i njenu mladu ćerku Vesnu.
Severnoirski igrač i trener je 2007. ponovo posetio Beograd, upoznavši tada Verinog sina Zorana koji je tokom nesreće bio u majčinom stomaku.
Priliku da nakratko porazgovara sa Gregom imao je i Predrag Trkulja.
„Ispričao mi je šta je uticalo na to da preživi - zamenio je mesto sa novinarom koji je preminuo. Jednostavno sudbina", ističe kustos Muzeja FK Crvene zvezde.
Prema navodima na zvaničnom portalu FK Crvene zvezde, upravo je golman Junajteda na druženju u hotelu Mažestik, u centru Beograda, posle četvrtfinala 1958, hodajući od stola do stola, prikupio potpise igrača na jelovniku.
Ovaj istorijski dokument se danas čuva u Muzeju FK Crvene zvezde.
- Tajna koja nije mogla biti sačuvana: Kako je Aleks Ferguson napustio Mančester junajted
- Zašto protestuju navijači Mančester Junajteda i ko su Glejzeri
- Kad Crveni đavoli nalete na ćirilicu: „Zašto samo Mata piše normalno“
Međutim, tim iz Mančestera je, kako prenosi sajt ovog fudbalskog kluba, pozivajući se na novinske članke iz tog perioda, odseo u beogradskom hotelu Metropol, o čemu navodno svedoči njihovo obeležje na prtljagu preminulog igrača Edija Kolmana.
Stoga su upravo na ovom mestu, zvaničnici Memorijalne fondacije Mančester Minhen u februaru 2023, povodom 65-godišnjice od tragedije, uručili mesinganu plaketu koja će biti istaknuta u foajeu hotela.
„Beograd i Mančester ujedinjuje avionska nesreća u Minhenu i klubovi imaju jaku vezu zbog naše istorije", kaže Majkl Gipson, menadžer za komunikacije engleske ekipe.
I Predrag Trkulja smatra da je ova tragedija i te kako zbližila dva kluba, kao i da „dan danas postoji to prijateljstvo".
„Iako nikada nije odigrana utakmica što svi žarko priželjkuju, da li u Beogradu ili Engleskoj, kojom bi se obeležila godišnjica", dodaje Trkulja.
Kaže da, uoči nesrećnih datuma u februaru, redovno na Marakanu dolaze navijači Mančester junajteda širom sveta.
„Knjiga utisaka je prepuna njihovih potpisa, a imamo i suvenire pristalica Mančestera koji su obeležavali pola veka ili 60 godina tragedije", zaključuje.
U prijateljskim susretima vodi Zvezda
Iako je bilans međusobnih susreta na zvaničnim mečevima na strani Crvenih đavola, kako glasi nadimak Junajteda, Zvezda ima bolji učinak u prijateljskim utakmicama - dve pobede i dva remija.
Prva je odigrana šest godina po osnivanju beogradskog kluba - 12. maja 1951. u Mančesteru.
Bilo je to ujedno i prvo gostovanje neke strane ekipe na Old Trafordu.
Meč je završen nerešeno - 1:1, a gledalo ga je oko 42.000 ljudi.
Crveno-beli su poveli već u četvrtom minutu pogotkom Prvoslava Mihajlovića, veznog fudbalera Partizana, pozajmljenog za ovu priliku rivalu sa druge strane Topčiderskog brda.
Domaćin je izjednačio pri kraju susreta iz „nepostojećeg penala", kako su ga tada opisali mediji.
Utakmica je odigrana u okviru „Festivala Britanije", koji je trajao od maja do septembra 1951, na kome su, iz Jugoslavije, učestvovali još i Partizan i zagrebački Dinamo.
Naredni prijateljski duel dogodio se 12. avgusta 1975, sedamnaest godina od tragedije u Minhenu, koja je zauvek učvrstila vezu dva kluba.
Kao i pre više od dve decenije, mesto susreta bio je dom Mančester junajteda i ponovo su jugoslovenski i engleski klub remizirali, ovog puta sa po četiri pogodaka u obe mreže.
Na sledeći susret se nije dugo čekalo - Zvezda je uzvratila gostoprimstvo 8. avgusta naredne godine na, kako su je navijači po uzoru na stadion u Rio de Žaneiru nazvali, popularnoj Marakani.
Beogradski tim je slavio 2:1, u prvoj pobedi nad Junajtedom i oproštajnoj utakmici čuvenog Jovana Kuleta Aćimovića.
Crvena zvezda je pobedila Mančester junajted na još jednoj prijateljskoj utakmici 21. januara 1987, ovog puta na Old Trafordu, minimalnim rezultatom 1:0.
Gol je postigao Milan Janković u poslednjim minutima meča kome je prisustvovalo nešto više od 10.000 ljudi, a koji je odigran u okviru kratkotrajne Zvezdine turneje na Ostrvu.
- Ser Aleks Ferguson: Ikona Mančester junajteda i Aberdina u sedam priča
- Čovek koji je planirao da transformiše Mančester Junajted i kako su ga u tome sprečili
- Erik Kantona: Kako postati fudbalska ikona u 11 koraka
„Jedino čega se sećam je da je Aleks Ferguson tek došao u Mančester iz škotskog Aberdina i da je bilo dosta hladno kad se igralo", govori Husref Musemić, nekadašnji igrač Crvene zvezde i sadašnji fudbalski trener, za BBC na srpskom.
On je imao priliku kasnije, dok je nosio dres Hartsa iz Edinburga, glavnog grada Škotske, ponovo da odigra prijateljski meč protiv Junajteda.
„Mančester je uvek Mančester, uvek je bila inspiracija, čast i zadovoljstvo, kao i velika privilegija igrati, pa i prijateljsku utakmicu sa njima", zaključuje bosanski stručnjak.
Superkup 1991, Zvezdin (ne)uspeh i prkos
Poslednji susret Crvene zvezde i Mančester junajteda odigran je 19. novembra 1991.
Beogradski tim je na 16. izdanju Superkupa Evrope učestvovao kao evropski prvak, dok je engleski tim, ujedno i domaćin susreta, igrao kao osvajač Kupa pobednika kupova, takmičenja ukinutog 1999.
Zvezda je u finalu Kupa evropskih šampiona pobedila francuski Olimpik Marsej na penale u italijanskom Bariju 29. maja, dok je Junajted slavio protiv Barselone u Roterdamu (Holandija).
Crveno-beli su u Mančester došli bez petorice prvotimaca i trenera Ljupka Petrovića, koga je na klupi zamenio Vladica Popović, inače igrač na meču između Zvezde i Junajteda iz 1958.
Darko Pančev kaže da zbog „krize u zemlji i nedostatka novca, nisu dovedene adekvatne zamene", a celokupna situacija koja ih je zadesila „doprinela je da se osećaju neprijatno".
„Stvarno smo u tom periodu bili ekipa koja je uz krajnje fizičke i psihičke napore pokušavala da održi Zvezdin rejting evropskog prvaka i smatram da smo dosta dobro to radili, pored svih nedaća", kaže nekadašnji Zvezdin golgeter.
Jugoslavijom su tada već odjekivali pucnji pušaka i eksplozije bombi, posebno u Hrvatskoj, koji su naslućivali krvavi građanski rat i raspad zemlje.
Tako da je „neizvesna politička situacija u Beogradu", uslovila da, umesto dvomeča, bude odigrana samo jedna utakmica u Mančesteru, čime je prekinuta dotadašnja praksa.
Zvezda je izgubila 1:0, a jedini gol na utakmici postigao je Brajan Mekler u 67. minutu.
„Kad je UEFA već odlučila da se igra jedna utakmica, trebalo je na neutralnom terenu, to bi bilo najkorektnije i prema nama i prema Mančesteru.
„Svakako da je Zvezda uskraćena za jedan takav pehar i ubeđen sam da bi Mančester u Beogradu dobili više od 1:0", smatra Pančev.
Uprkos porazu, crveno-beli su na Old Trafordu pružili dobru partiju koja ipak nije krunisana pogotkom.
Izgledne šanse su imali kako kapiten Dejan Savićević, tako i Vladimir Jugović, Siniša Mihajlović, a i Zvezdin špic Pančev kome je u jednom napadu Mančesterov bek Klejton Blekmur izbacio loptu sa gol linije.
„Igrali smo sa nekom engleskom loptom marke mitre koja nas nije htela.
„Možda nam je malo smetala u nekim prijemima, čudno nam je odskakala, ali smo svakako imali nekoliko šansi", ocenjuje jugoslovenski i makedonski fudbaler.
Mimo gola, najizgledniju priliku Crveni đavoli su propustili odmah na početku meča, kada je golman Zvonko Milojević odbranio penal kapitenu Junajteda Stivu Brusu.
Trofej je naposletku otišao u ruke Aleksa Fergusona, kome je ovo bila druga međunarodna titula za nekoliko meseci, nagovestivši početak njegove plodonosne ere koja će trajati naredne dve decenije.
„Doživljavamo tu utakmicu kao naš uspeh i prkos, ali eto, malo je falilo da uzmemo pehar", zaključuje Pančev.
Ipak, ova Zvezdina generacija je par nedelja kasnije - 8. decembra 1991. postala prvak sveta, pobedivši čileanski Kolo Kolo 3:0 u japanskoj prestonici Tokiju.
Poslednji pogodak postigao je upravo Darko Pančev.
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 09.19.2023)