Дачић се у Њујорку састао са 18 министара спољних послова
Дачић је истакао да Србија придаје посебан значај интензивирању и продубљивању веза и сарадње са Кипром, који су засновани на чврстом пријатељству, узајамном поверењу, историјски потврђеној блискости и солидарности наших народа.
Министри су поновили чврсте ставове у вези са подршком суверенитету и територијалном интегритету Србије и Кипра, као и обострано задовољство степеном остварене сарадње у мултилатералним форумима.
Комбос је подвукао да Кипар подржава европски пут Србије и да су спремни да пруже техничку и практичну помоћ у приступању ЕУ.
Током разговора шефа српске са министром иностраних Непала Нарајаном Пракашом Саудом, министри су се сагласили да билатералне односе карактеришу традиционално добри односи и сарадња утемељени на принципима УН, као и дугогодшње пријатељске везе из Покрета несврстаних земаља.
Дачић је изразио захвалност Непалу на подршци по питањима која су од највећег значаја за Србију.
Договорено је да се у скоријој будућности реализују билатералне посете и да се размотре могућности унапређења сарадње.
Дачић имао је састанак са министром иностраних послова Јерменије Араратом Мирзојаном на којем је констатован значај међусобних посета на високом нивоу и наставка разговора о питањима од заједничког интереса.
Мирзојан и Дачић разговарали су и о питањима регионалне стабилности.
Шеф дипломатије Србије састао се са министарком иностраних послова Буркине Фасо Оливијом Рагнагевенде Руамбом.
Саговорници су истакли да две државе везује традиционално пријатељство и изразили спремност да раде на унапређењу сарадње у областима од заједничког интереса.
Министри су потврдили интерес за интензивирањем политичког дијалога у предстојећем периоду и сагласили се да постоји значајан простор за унапређивање сарадње у области економије, индустрије, пољопривреде, образовања и културе.
Дачић се у Њујорку састао са министром спољних послова Уједињених Арапских Емирата, шеиком Абдулом бин Заједом Ал Нахјаном.
Саговорници су се сложили да се пријатељске и стратешке везе између две земље развијају веома добро.
Такође су подвукли да је значајно што унапређење билатералних односа на политичком нивоу прати тренд интензивирања економске и инвестиционе сарадње.
Министар Дачић се на маргинама генералне дебате 78. заседања Генералне скупштоне УН у Њујорку, сусрео и са шефовима дипломатије Мађарске, Луксембурга, Палестине, Венецуеле и Никарагве.
Дачић је претходно присуствовао радном доручку са шефовима дипломатије западног Балкана.
Шеф српске дипломатије је на крају првог дана у Њујорку присуствовао пријемима које су приредили државни секретар САД Ентони Блинкен и шефица немачке дипломатије Аналена Бербок.
(Бета, 19.09.2023)