BBC vesti na srpskom

Fudbal: UEFA ponovo kaznila Partizan zbog „diskriminatorskih i rasističkih" povika

Najnoviju kaznu UEFA je izrekla zbog ponašanja navijača na meču protiv danskog Nordsjelanda.

BBC News 02.10.2023  |  Predrag Vujić - BBC na
Partizan
Martin Sylvest/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Detalj sa utakmice Partizana i Nordsjelanda

Od svih novčanih kazni izrečenih u poslednje dve decenije, beogradski Fudbalski klub Partizan mogao je, prema grubim procenama, da „živi" bar godinu dana ili dovede jača igračka pojačanja.

Samo u ovosezonskoj, kratkotrajnoj evropskoj avanturi, Partizan je kažnjen sa 70.000 evra i zatvaranjem dela tribina, čime mu je uskraćen određeni prihod od prodaje ulaznica.

Prema najnovijoj odluci Evropske fudbalske unije (UEFA), beogradskom klubu izrečena je još jedna rigorozna kazna zbog diskriminatorskog i rasističkog ponašanja navijača, kako je obrazloženo.

Partizan će u prvoj utakmici u nekom evropskom takmičenju, ako se za njega izbori na kraju tekuće sezone, igrati pred praznim tribinama, a ako se ponovi ispad, UEFA će aktivirati uslovnu kaznu, što bi značilo da će stadion ponovo biti zatvoren na određeni period.

Kao i do sada, kazna se ne odnosi na decu do 14 godina, koja će imati pravo ulaza.

Osim skromnog udela od prodaje karata u ukupnom prihodu, Partizan i Crvena zvezda dobijaju novac od države, odnosno firmi u državnom vlasništvu kako bi mogao da funkcioniše, uz sponzorske ugovore sa drugim kompanijama i prodaju igrača.

Partizan je godinama bio najuspešniji srpski klub u evropskim takmičenjima, gde se plasman u grupnu fazu nagrađuje, kao i svaka pobeda i prolaz u narednu rundu.

Zašto je UEFA ponovo kaznila Partizan?

Ne samo da je Partizan pretrpeo jedan od najtežih evropskih poraza u istoriji protiv danskog Nordsjelanda (0:5 u prvoj utakmici), nego je kažnjen i zbog dešavanja na tribinama tokom revanš utakmice.

Prema odluci UEFA, Partizan je kažnjen zbog diskriminatorskih i rasističkih povika na revanš utakmici 2. kola kvalifikacija za Ligu konferencije protiv danskog Nordsjelanda.

Iako je na na revanš utakmici bilo tek desetak hiljada gledalaca, a organizovani navijači Partizana bojkotuju utakmice na domaćem terenu nezadovoljni radom uprave, UEFA je kaznila beogradski klub zbog povika sa istočne i zapadne tribine.

UEFA je posebno osetljiva na uvredljive parole protiv LGBT ljudi, pa je tako povik protiv predsednika Srbije Aleksandra Vučića delegat UEFA shvatio i zapisao kao diskriminatorski.

Isto tako, službena lica su notirala su i elemente rasizma.

Identično je bilo i u prethodnoj utakmici ove sezone, protiv azerbejdžanskog Sabaha, krajem avgusta.

Evropska kuća je tada kaznila Partizan sa 30.000 evra i zatvaranjem dela tribina na narednom meču u evropskim takmičenjima za još 15.000 mesta zbog diskriminatorskog ponašanja navijača.

Partizan je kažnjen i sa 30.000 evra zbog upada pristalica crno-belih na teren po završetku meča sa Sabahom (navijači su želeli dresove fudbalera), kao i sa 10.000 evra zbog uvredljivih poruka.

Tokom te utakmice, sa tribina su se čule uvredljive poruke protiv Vučića, kao i Miloša Vazure, direktora kluba, dok se upravi skandiralo „Uprava napolje".

Nikakvih drugih poruka nije bilo ni prema UEFA, ni prema rivalu iz Azerbejdžana.

Navijači Partizana celu deceniju na fudbalskim i košarkaškim utakmicama uzvikuju parole protiv Vučića, smatrajući ga odgovornim za lošu finansijsku situaciju u klubu i favorizovanje Crvene zvezde, najvećeg rivala Partizana, čiji je Vučić navijač.

U martu 2023. godine, UEFA je kaznila Partizan sa ukupno 121.250 evra zbog, kako je ocenila Disciplinska komisija u Nionu, nedoličnog ponašanja publike na revanš utakmici šesnaestine finala Lige Konferencije protiv Šerifa.

Tada je izrečeno i zatvaranje dela tribina, uz uslovnu kaznu zatvaranja kompletnog stadiona ukoliko se sličan prekršaj ponovi u naredne dve godine.

Prema nezvaničnoj računici ljudi iz Partizana koju su preneli BBC-ju, klub je u poslednjih 10-15 godina nakupio čak oko dva miliona evra kazni po različitim osnovama, a najviše zbog ponašanja navijača.

Najteža kazna: izbacivanje iz Evrope

Najteža kazna u novijoj istoriji beogradskog kluba bilo je izbacivanje iz Kupa UEFA (danas Liga Evrope) 2007. godine protiv mostarskog Zrinjskog, iako je tada Partizan na terenu deklasirao protivnika (u dvomeču je bilo 11:1).

Zbog nereda i tuče navijača Partizana, najpre sa domaćim pristalicama, a potom i sa policijom na prvoj utakmici u Mostaru, u Bosni i Hercegovini, UEFA je naknadno izbacila Partizan.

Delegati su tada zabeležili „huligansko ponašanje navijača sa nacionalističkim prizvukom".

U tuči je tada povređeno 36 ljudi, a šestorica su uhapšena, naveo je Rojters.

Englez Alan Hačins i Škot Vulijam Mekdugals, delegati UEFA, tada su kao otežavajuću okolnost naveli da su pojedini navijači Partizana nosili majice sa osuđenim ratnim zločincima, nekadašnjim političkim i vojnim liderima Srba u Bosni - Radovanom Karadžićem i Ratkom Mladićem.

Uz izbacivanje iz evropskog takmičenja, crno-beli su tada kažnjeni i sa 50.000 švajcarskih franaka.

Bilo je to prvi put u istoriji srpskog i jugoslovenskog fudbala da je neki klub sa prostora bivše Jugoslavije izbačen iz evropskog takmičenja.

I pre ovog slučaja, Partizan je bio rigorozno kažnjavan.

Tako je još krajem 1980-ih i početkom 1990-ih igrao evropske utakmice kao domaćin van Beograda.

Protiv škotskog Seltika je 1989. godine u revanš meču Kupa pobednika kupova (ovo takmičenje više ne postoji) bio domaćin u Mostaru, a naredne godine Dinamo iz Bukurešta je dočekao u Podgorici, nekadašnjem Titogradu, glavnom gradu Crne Gore.

U novijoj istoriji, Partizan je nekoliko puta izbegao najoštriju kaznu - izbacivanje iz takmičenja.

Umalo se to desilo 2017. godine, kada je Partizan dočekao podgoričku Budućnost.

Navijači beogradskog kluba tada su uzvikivali ime Ratka Mladića, a vređani su i gosti iz Crne Gore.

Partizan je tada nešto blaže kažnjen - igranjem naredne utakmice pred praznim tribinama i novčanom kaznom od 100.000 evra.

Iste godine, ali u novembru, Partizan je u grupnoj fazi Lige Evrope dočekao švajcarski Jang Bojs, a iz uprave kluba tada su danima apelovali na navijače da ne uzvikuju ime Ratka Mladića kome je upravo tada Međunarodni krivični sud u Hagu izrekao doživotnu kaznu zatvora zbog zločina tokom rata u Bosni i Hercegovini.

Grobari, kako navijači Partizana sebe nazivaju, na toj utakmici su istakli transparent: Nek' je tvojoj majci hvala, uz naslikanu Natalijinu ramondu, endemsku biljku centralnog Balkana koja je 1884. godine otkrivena u okolini Niša.

Natalijina ramonda je poznata i kao cvet feniks, jer i kada se potpuno osuši, ako se malo zalije, može da oživi.

Ujedno, simbolizuje pobedu i uzdizanje iz pepela.

Upravo je ovaj simbol Mladić nosio na reveru sakoa kada mu je izricana presuda u Hagu.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 10.02.2023)

BBC News

Pročitajte još

Ključne reči

Društvo, najnovije vesti »