Србија на 32. месту у свету по положају жена, прва у региону
Узимајући у обзир учешће жена у друштву, осећај безбедности и изложеност дискриминацији, Институт је направио листу 177 земаља света.
Србија се са скором 0,835 нашла на 32. месту, за две позиције више него на претходном индексу за 2021/2022. годину, али је слабије пласирана него 2019, када је заузела 24. место.
Међу земљама региона Западног Балкана Србија је најбоље рангирана. Иза ње су Црна Гора, на 41. месту, Северна Македонија на 44, Албанија на 45, Босна и Херцеговина на 55. и Косово на 100. месту.
На врху листе је Данска, са скором 0,932, а затим Швајцарска, Шведска, Финска, Исланд и Луксембург.
Положај жена је најлошији у Авганистану, Јемену и Централноафричкој Републици.
Инситут за жене, мир и безбедност је спровео истраживање у сарадњи са Институтом за истраживање мира у Ослу, анализирајући три димензије – инклузивну, правну и безбедносну, које обухватају 13 индикатора, од образовања и запослења, заступљености у парламенту, приступа правди, заштити од дискриминације, до породичног и политичког насиља.
Девет од 10 најбоље рангираних земаља су у Европи, иако постоје значајне разлике међу европским земљама.
Најлошије оцењена европска земља је Украјина, на 117. месту, због посебно ниског безбедносног резултата у поређењу с другим европским државама.
После Украјине, најлошије рангиране земље у Европи су Косово и Азербејџан.
Посматрајући европске регионе, најбољи положај жене имају у Скандинавији, затим Централној Европи и Уједињеном Краљевству. Следе јужна Европа, источна Европа, Балкан па Кавказ.
У извештају се оцењује да резултати истраживања показују да су друштва у којима је женама добро, такође мирнија, више демократска, просперитетнија и боље припремљена да се прилагоде климатским промјенама.
"Данашњи свет се бори са климатским ванредним стањем, успоном ауторитарних и антидемократских снага, присилним расељавањем великих размера, разорним оружаним сукобима и вишеструким последицама пандемије ковида-19. Ове сложене и вишеслојне кризе угрожавају статус жена и прете да пониште деценије напретка. Благостање жена и благостање нација иду руку под руку", наводи се у извештају Института.
(Бета, 24.10.2023)