Dva slovenačka vatrogasna aviona Air Tractor AT-802 pretvorena u amfibije Fire Boss
Tango Six 24.11.2023 | Igor Božinovski
![Dva slovenačka vatrogasna aviona Air Tractor AT-802 pretvorena u amfibije Fire Boss](https://nstatic.net/img/logo/s/tangosix.png)
Slovenija je dobila svoja prva dva dvoseda aviona Air Tractor AT-802 (S5-BZR, k/n 802-0990 koji je stigao u Ljubljanu 9. maja 2023; i S5-BZT, k/n 802 -1029 koji je isporučen u Ljubljanu 18. juna) pretvorenih u konfiguraciju opremljenu plovcima koja nosi naziv Fire Boss.
Konverzija iz kopnenog AT-802 u amfibijski AT-802 Fire Boss podrazumevala je opremanje svakog aviona sa parom plovaka Wipline 10000, proces koji je započet krajem septembra i završen krajem oktobra u Organizaciji za održavanje i popravke (MRO) kompanije Air Tractor Europe (ATE) EASA Part 145, u Viveru, Španija. U isto vreme, u Viveru je izvršena prva godišnja inspekcija na avionu registracije S5-BZR. S5-BZT je prebačen u Hrvatsku gde će u zavodu ZTC proći prvu