"Od ovog posla Ruža i ja smo napravili kuću i iškolovali decu, posle mene ovde će da stoji katanac": Sa setom se Srđan seća dana kada je biznis cvetao, posle njega ova radnja će nestati
Blic 21.12.2023
!["Od ovog posla Ruža i ja smo napravili kuću i iškolovali decu, posle mene ovde će da stoji katanac": Sa setom se Srđan…](https://nstatic.net/img/logo/s/blic.png)
Pre sto godina, kada su leskovački industrijalci uz pomoć povoljnih državnih kredita širili tekstilnu industriju i podizale se i druge fabrike, kada se krupnim koracima koračalo ka zlatnom dobu i srpskom Mančesteru, onaj niži sloj Leskovčana takođe je tražio svoje mesto pod suncem i u istoriju grada na Veternici.
Jedan od njih bio je i Milorad Stojiljković iz porodice Taratumba, a stare leskovačke porodice ponosile su se svojim nadimcima. Shvatajući da i u Leskovac stiže Evropa i da će i za sitne zanatlije biti posla, on je otvorio obućarsku radnju i za kratko vreme razvio posao. Istom zanatu naučio je i svoja tri sina, iako su sva trojica završila srednje škole. - Kao i ja, i moj otac i njegova braća odrasla su učeći zanat u očevoj radnji i školovali se. Jedan stric je, na