БИРОДИ: За пад Србије на светској листи Индекса корпуције одговорна лична власт Вучића

Бета 30.01.2024

Биро за друштвена истраживања (БИРОДИ) оценио је данас да је за пад Србије на светској листи Индекса перцепције корупције одговорна "лична власт" председника Александра Вучића.

Транспарентност Србија је данас саопштила да је, према рангирању глобалне мреже Транспаренци Интернатионал, Србија на листи пала за три места, на 104. од 180 рангираних земаља.

"Индекс Србије је за седам поена мањи од светског просека, и чак 28 поена лошији од просека ЕУ", пише у саопштењу ТС.

БИРОДИ је указао да "најновији налаз Транспаренци Интернатионала говори оно на шта указују "већ годинама", те да у Србији "постоји корупција борбе против корупције".

Навео је да за то одговорност види "у личној власти" председника Александра Вучића која је, како је оценио, урушила владавину права, интегритет институција и слободну јавност као предуслове за интегритет и ефикасност борбе против корупције.

"Стању корупције у Србији доприноси и чињеница да се значајан део развојне помоћи за борбу против корупције  троши на неефикасан начин", пише у саопштењу.

То Србију, како је саопштено, одваја од демократског света, пре свега ЕУ интеграција и приближава делу света "у којем је корупција систем, а аутократија систем владања".

(Бета, 30.01.2024)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Политика, најновије вести »