BBC vesti na srpskom

Резолуција Европског парламента: Избори у Србији нерегуларни, тражи се међународна истрага и замрзавање средстава ЕУ

Европосланици позивају и да се преговори Србије и Европске уније наставе тек када земља постигне напредак и спроведе спроведе препоруке ОЕБС-а и Венецијанске комисије о изборним условима.

BBC News 08.02.2024
Evropski parlament
РОНАЛД ВИТТЕК/ЕПА-ЕФЕ/РЕКС/Схуттерстоцк

Парламентарни и локални избори у Србији 17. децембра „нису били поштени&qуот; и потребно је спровођење независне међународне истраге наводних нерегуларности са посебном пажњом на изборе у Београду, наводи се у Резолуцији о ситуацији у Србији после избора, коју су у четвртак усвојили посланици Европског парламента.

Резолуције овог тела нису обавезујуће, али исказују политичке ставове представника странака које долазе из свих чланица ЕУ.

Због константне и систематске злоупотребе институција и медија, избори су били „испод очекиваних стандарда земље кандидата за чланство у ЕУ&qуот;, закључили су европарламентарци.

„Ако српске власти не желе да примене главне препоруке о изборима, или уколико се истрагом утврди да су директно умешане у изборну крађу, посланици позивају Европску унију да суспендује средства на основу озбиљног кршења владавине права&qуот;, наводи се у саопштењу Европског парламента.

Додаје се и препорука да се приступни преговори са Србијом наставе тек када земља постигне напредак и спроведе препоруке ОЕБС-а и Венецијанске комисије о изборним условима.

За усвајање резолуције је гласало 461 од 705 посланика Европског парламента, против су била 53, а 43 су била уздржана.

Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је раније за телевизију Хепи да резолуција о Србији садржи аргументе који су „на нивоу 'Радио Милеве'&qуот;.

Резолуције ЕП представљају „политички документ, који није обавезујући&qуот;, па оно што се у њима наводи не доноси директне последице по државу или појединце, објаснио је Владимир Међак, правник и члан Европског покрета у Србији, за ББЦ на српском у октобру прошле године, када је ЕП донео резолуцију о нападу у Бањској на Косову.

Извршна власт у ЕУ лежи у рукама Европске комисије и Европског савета, али резолуције парламента могу да буду показатељ расположења и будућег деловања блока, додао је он.

„АРезолуција има велики политички значај јер је усвајају партије које чине и Европску комисију, а и руководе земљама преко својих влада&qуот;, објашњава Међак.

Ивана Радић Милосављевић, доценткиња на Факултету политичких наука, у марту 2022. године за ББЦ на српском објаснила је да „парламент често говори нешто што сви мисле, посебно када нема консензуса међу државама чланицама да се нека званична одлука донесе&qуот;.

„Парламент има опцију да донесе мало слободнија тумачења и да позива чланице на неке потезе, о чему се званичници држава чланица не би усудили да говоре&qуот;, казала је она.

Доценткиња је подсетила и да су посланици у Европском парламенту често представници истих политичких партија као и званичници у Европском савету и Европској комисији, па утицај усвојеног става може бити већи од његове правне снаге.

Шта пише у резолуцији?

Посланици ЕП указују да је изостала реакција институција на „озбиљне сумње да су вршиоци јавних функција умешани у манипулисање изборима&qуот;.

Осудили су и слабе резултате у испитивању и кажњавању нерегуларности, међу којима наводе незаконито прекрајање бирачких спискова, притиске и застрашивања грађана и кандидата, као и корупцију и злоупотребу потписа и података становништва.

У Резолуцији се критикује и ширење дезинформација и неетичко извештавање медија током изборног процеса.

ЕП осуђује „одсуство медијског плурализма током кампање и објављивање пристрасних извештаја у корист носилаца државних функција&qуот;.

„Током претходне деценије, колико је председник Александар Вучић на власти, имамо константну ерозију медијских слобода у Србији, које карактерише политички притисак, претње, па чак и физички напади на новинаре&qуот;, оценили су посланици.

Српски званичници спроводили су и „оркестриране нападе на посматраче избора, међу којима су и чланови Европског парламента&qуот;, додаје се.


Погледајте и ову причу:


Пратите нас на Фејсбуку,Твитеру и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 02.08.2024)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Политика, најновије вести »