BBC vesti na srpskom

Izrael i Palestinci: Netanjahu odbio Hamasovu ponudu za prekid vatre u tri faze

Hamas predlaže razmenu zatvorenika, ali i potpuno povlačenje izraelskih snaga iz Gaze, što američki predsednik Džozef Bajden naziva pomalo preteranim.

BBC News 15.02.2024  |  Ido Vok i Liz Duset - BBC

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu odbio je Hamasov predlog o prekidu vatre, navodeći da je „potpuna pobeda" u Gazi moguća u narednim mesecima.

Netanjahu se obratio posle serije zahteva ekstremističke grupe koji su bili odgovor na raniji predlog o primirju.

Kako kaže, pregovori sa grupom „ne vode nikuda" i opisuje njihove uslove kao „bizarne". Pregovori se nastavljaju.

„Nema drugog rešenja nego konačna i potpuna pobeda", rekao je Netanjahu na konferenciji u sredu.

„Ako Hamas preživi u Gazi, sledeći masakr je samo pitanje vremena."

Dodao je da su izraelske snage naredile da se pripreme operacije u južnom delu Gaze u gradu Rafi, gde su hiljade Palestinaca izbegle od sukoba.

Ujedinjene nacije su upozorile da bi bilo mnogo civilnih žrtava, ako se nastave borbe u Rafi.

A man carries a child while holding a container, as displaced Palestinians, who fled their houses due to Israeli strikes, take shelter in a tent camp amid the ongoing conflict between Israel and Hamas, near the border with Egypt in Rafah in the southern Gaza Strip
Reuters
Palestinci su raseljeni svuda po Gazi

Visoki zvaničnik Hamasa Sami Abu Zuhri rekao je za agenciju Rojters da izjave Netanjahua pokazuju da namerava da nastavi sukobe u regionu i da su „oblik političke bravure".

„Pokret [Hamas] je spreman da se nosi sa svim opcijama", kaže Abu Zuhri.

Zvaničnik Egipta je rekao za BBC da se očekuje da nova runda pregovora počne sutra u Kairu, uz posredstvo Egipta i Katara.

Egipat je pozvao sve strane da pokažu neophodnu prilagodljivost za postizanje sporazuma o primirju, dodao je izvor.

U utorak je Hamas izašao sa kontraponudom, koja je bila odgovor na predlog o prekidu vatre iza kojeg stoje Izrael i Amerika.

Detalji tog predloga nisu objavljeni.

Prema nacrtu Hamasovog dokumenta, u koji je novinska agencija Rojters imala uvid, nudi se:

Tri faze primirja od po 45 dana

  • Tokom prve 45-dnevne pauze u borbama, Hamas bi iz izraelske grupe talaca oslobodio sve žene, muškarce mlađe od 19 godina, stare i bolesne, kako bi svi oni bili razmenjeni za palestinske žene i decu držane u izraelskim zatvorima. Traže i da se izraelske snage povuku iz naseljenih područja Gaze, kao i početak rekonstrukcije bolnica i izbegličkih kampova.
  • Tokom druge faze, preostali muški taoci bili bi razmenjeni za palestinske zatvorenike, ali i da izraelske snage u potpunosti napuste Gazu.
  • U trećoj, poslednjoj fazi, dve strane bi razmenile tela stradalih i njihove ostatke.

Sporazumom bi se povećale isporuke hrane i druge pomoći Pojasu Gaze.

Do kraja 135-dnevne pauze u borbama, Hamas kaže da bi pregovori doveli do okončanja rata.

A woman sits with a child, as displaced Palestinians, who fled their houses due to Israeli strikes, take shelter in a tent camp amid the ongoing conflict between Israel and Hamas, near the border with Egypt in Rafah in the southern Gaza Stri
Reuters

Međutim, predlog je izazvao mlak odgovor američkog predsednika Džozefa Bajdena, koji ga je nazvao „malo preteranim".

Američki državni sekretar Entoni Blinken rekao je da ima još „mnogo posla" da bi se postigao trajni prekid vatre, ali je naglasio važnost postizanja mira.

Od oktobra, kada su počela najveća neprijateljstva Izraela i Hamas poslednjih decenija, samo jednom je bilo dogovoreno primirje.

Trajalo je sedam dana u novembru kada je oslobođeno oko 100 izraelskih talaca za 240 palestinskih zatvorenika.

Hamas je uzeo taoce tokom iznenadnog napada na jug Izraela 7. oktobra prošle godine, a tada je ubijeno i oko 1.200 ljudi.

Mnoge zapadne vlade, među kojima su Velika Britanija i SAD, ovu oružanu grupu karakterišu kao terorističku organizaciju.

Prema izvorima Hamasa, više od 27.700 Palestinaca je ubijeno, a najmanje 65.000 ranjeno u potonjoj izraelskoj odmazdi koji iz vazduha i sa kopna napada Pojas Gaze.

Ipak, iako premijer Benjamin Netanjahu insistira da je cilj rata „potpuna pobeda", izraelski zvaničnici priznaju da je to još daleko, a neki smatraju i da nije vojno dostižno.

SAD, jedan od glavnih posrednika u indirektnim pregovorima Izraela i Hamasa, i dalje mirovni proces vide kao „najbolji put napred" i snažno se zalažu za njega.

Njihov cilj je da ostvare trajnu humanitarnu pauzu koja bi mogla da dovede do prekida vatre, što bi im omogućilo da se usredsrede na ambiciozniji plan za „dan posle" završetka rata.

Blinken ga je nazvao „neverovatno moćnim putem" koji će utrti put ka obnovi Gaze, reformisati palestinske vlasti i državu, kao i normalizovati odnos Saudijske Arabije i Izraela.

Međutim, izraelska vojska je u međuvremenu i dalje koncentrisana na uništavanje Hamasa.

Netanjahu je pod pritiskom koalicionih partnera sa ekstremne desnice koji su ga upozorili da će srušiti njegovu vladu ako učini bilo kakve ustupke.

Porodice izraelskih talaca sve su zabrinutije za sudbinu najmilijih, posebno po otkriću da je petina od više od 130 talaca koji su ostali u Gazi mrtva.

SAD i njihovi arapski saveznici zabrinuti su i zbog rastućih rizika od regionalnog širenja sukoba, dok mnoge međunarodne organizacije upozoravaju na sve veću humanitarnu katastrofu u Gazi.

Ispravka 15. februara 2024: U ovom tekstu je pogrešno navedeno da je oko 1.300 ljudi ubijeno u i posle napada Hamasa 7. oktobra. Broj žrtava se zasnivao na izveštajima o onima koji su podlegli povredama i dodat je prvobitnoj cifri od više od 1.200. Članak je sada ispravljen i navodi oko 1.200 poginulih, što je broj koji obuhvata i one koji su podlegli povredama, za koji Izrael kaže da nije konačan.


Palestinsko-izraelski rep duo: „Naše prijateljstvo nije ugroženo"


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 02.15.2024)

BBC News

Pročitajte još

Ključne reči

Svet, najnovije vesti »