Нови председник Мађарске Тамаш Шујок, лојалан Орбану

Бета 26.02.2024

Мађарски парламент је данас за шефа државе изабрао Тамаша Шујока, досадашњег председника Уставног суда Мађарске и оданог сарадника премијера Виктора Орбана.

За избор 67-годишњег Шујока гласала су 134 посланика, док је пет било против, наводи Асошиејтед прес.

Неколико опозиционих партија није учествовало у гласању и позвало је на увођење непосредног избора председника државе, наводећи да ће Шујок бити Орбанов "партијски војник".

Шујок ће на дужност ступити 5. марта, као наследник Каталин Новак, која је 10. фебруара поднела оставку услед снажног притиска јавности.

Новог председника Мађарске за ту функцију је предложила посланичка група Орбанове конзервативно-популистичке партије Фидес, која са мањим коалиционим партнером, Хришћанско-демократском народном странком, има двотрећинску већину у парламенту.

Пошто је изабран, Шујок се представио као следбеник слова закона који ц́е настојати да се уздржи од ангажовања у политичком животу Мађарске.

Улога председника у Мађарској је претежно церемонијална, иако он има овлашц́ење да враћа законе посланицима или Уставном суду на разматрање.

Шујок је пред посланицима критиковао поступке које против Мађарске води Европска унија, забринута за стање владавине права и демократије у тој земљи, а говорио је и о свом уверењу да чланице ЕУ задржавају национални суверенитет упркос чланству у блоку 27 земаља.

Познат је по подршци Орбановој политици и као председавајући већу Уставног суда које је 2023. донело одлуку на штету Централноевропског универзитета у Будимпешти, чији је оснивач и финансијер амерички милијардер и филантроп Џорџ Сорош. Тај универзитет је од 2019. морао да измести своје активности из Будимпеште у Беч под притиском Орбанове владе.

Када Шујок преузме дужност председника, први задатак биће му да потпише данашњу одлуку парламента да ратификује Протокол о приступању Шведске НАТО-у, чиме су отворена врата за улазак скандинавске земље у западни војни савез.

Мађарска је последња чланица НАТО-а која је ратификовала Протокол, а са доношењем те одлуке одуговлачила је више од 18 месеци, због ставова шведских политичара о стању демократије у Мађарској.

Од оставке Каталин Новак, претежно церемонијалне задатке шефа државе обављао је председник парламента Ласло Кевер.

Новак, која је 2022. постала прва жена на челу Мађарске, поднела је оставку пошто се сазнало да је у априлу прошле године помиловала осуђеног за саучесништво у сексуалном злостављању деце.

Пре данашњег гласања, опозициони посланик Бенце Тордаи затражио је да чланови парламента устану и да минутом ц́утања одају почаст руском опозиционару Алексеју Наваљном, недавно преминулом у сибирском затвору.

Вец́ина опозиционара је устала, али то нису учинили посланици Орбанове странке Фидес, која има блиске односе са руским властима.

Орбан је касније у парламенту критиковао Наваљног због коментара датих током руске инвазије на Грузију 2008. године. Те изјаве Наваљног су биле на мети критика због изразито националистичког тона.

"Захваљујем посланичком клубу владајуц́е странке што је остао прибран по питању Наваљног. Шовинисти не заслужују поштовање у мађарском парламенту. Али, у сваком случају, нека почива у миру", казао је Орбан.

(Бета, 26.02.2024)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Свет, најновије вести »