Србија ускоро постаје земља у којој се производе електрична возила

Бета 19.04.2024

Крајем прошле године појавиле су се информације да ће се ново возило звати “пандлина” да ће се продавати на свим континентима и да ће имати и већи број персонализација за одређена тржишта. Нова електрична возила произведена у Крагујевцу требало би да коштају око 20.000 евра.

Стручна јавност истиче да је свакако реч о доброј вести али да треба бити опрезан у проценама, када ће заиста до тога доћи, јер је реч о подухвату који је још увек пионирски не само на нашем подручју већ и у целом свету.

Србија би ускоро требало да се сврста у ред земаља у којима се производе електрични аутомобили с обзиром на најаву да ће до краја текуће године у Стелантисовој фабрици у Крагујевцу почети израда новог модела тог типа возила.

Стручна јавност истиче да је свакако реч о доброј вести али да треба бити опрезан у проценама, када ће заиста до тога доћи, јер је реч о подухвату који је још увек пионирски не само на нашем подручју већ и у целом свету.

Компанија Стелантис, која је настала 2021. године спајањем италијанско-америћког Фијат Крајслера и француске ПСА групе, према писању српских медија овог месеца је у фабрици у Крагујевцу, чији је власник, почела пробну производњу аутомобила на електрични погон а очекује се да би серијска производња, у пуном капацитету у две смене могла да стартује у октобру.

Према наводима медија први модели електричног аутомобила у Крагујевцу су већ произведени а реч је о примерцима који су намењени за такозване “креш” тестове и остала потребна испитивања. Такође, почело је и њихово тестирање на улицама тог шумадијског града с обзиром на то да Стелантисова фабрика поседује писту за пробу нових модела аутомобила а главна сигурносна испитивања се обављају у иностранству. Спекулише се да ће се први електрични аутомобил произведен тестирати и на улицама Крагујевца, како је то уобичајено приликом таквих провера, заштићен у маскирној фолији.

Сваки модел мора да прође опсежна тестирања, као што су сигурносна испитивања, бочне ударе и тако даље. Пробни модел треба на испитивањима да добије одређени број звездица како би се утврдило да је у потпуности сигуран.

Како је изјавио председник Самосталног синдиката ФЦА Србија Саша Ђорђевић радници крагујевачке фабрике аутомобила који су били на обукама у иностранству вратили су се у земљу у неколико фаза и одмах по повратку су укључени у послове везане за производњу новог електичног возила.

Према његовим речима, планирано је и отварање конкурса за пријем нових радника који ће такође проћи неопходне обуке.

Надлежни из компаније Стелантис пак, досад за медије нису желели да потвде информације о пробним моделима и тестирањима, већ су само нагласили да је “пројекат у току”.

У овом тренутку није познат таћан датум када ће први електрични аутомобил произведен у Србији бити представљен јавности, као ни где ће се то збити. Оно што треба напоменути да ће то уједно бити и први електрични аутомобил произведен на Балкану.

Тврди се да је неколико датума представљања јавности тог аутомобила у оптицају као и да ће готово извесно бити представљен на лето.

Подсећања ради, могло се чути да ће нови електрични аутомобил у ствари бити рестилизовани модел Фијатовог аутомобила “панда” међутим компанија Стелантис нити је то потврдила нити је досад обелоданила назив новог модела.

Крајем прошле године појавиле су се информације да ће се ново возило звати “пандлина” да ће се продавати на свим континентима и да ће имати и већи број персонализација за одређена тржишта. Нова електрична возила произведена у Крагујевцу требало би да коштају око 20.000 евра.

Иначе, паралелно са планираним процесом производње првог електричног аутомобила у Србији, републичка Влада је 1. фебруара на својој седници усвојила уредбу о субвенционисању куповине електричних аутомобила.

За ту меру држава је издвојила 170 милиона динара.

Право на субвенционисану куповину тих аутомобила имају физичка и правна лица, као и предузетници, а захтеви се подносе Министарству заштите животне средине до 31. октобра ове године.

Субвенције предвиђене за куповину електричног мопеда или лаког трицикла износе 250 евра у динарској противвредности, електричног мотоцикла, мотоцикла са бочним седиштем, тешког трицикла, лаког и тешког четвороцикала 500 евра, док је највећи износ предви|ен за електрична путничка возила са највише девет места за седење и електрична теретна возила чија је највећа дозвољена маса до 3,5 тоне и износи 5.000 евра у динарској противвредности.

Пријављивање заинтересованих за субвенције државе за куповину електричних аутомобила у износу од 5.000 евра почело је 12.априла и трајаће до 31.октобра.

Право на субвенцију могу да остваре физичка лица, предузетници и компаније, а циљ субвенције је унапређење квалитета ваздуха и животне средине.

Професор Економског факултета у Београду Љубодраг Савић наглашава за Демостат да је израда првог електричног аутомобила у Србији добра вест али да треба бити обазрив са проценама да ли ће и када серијска производња у фабрици у Крагујевцу стартовати.

- Реч је о великом пројекту и релативно новој ствари у аутомобилској индустрији не само код нас него било где у свету. То је и један од разлога због чега држава субвенционише куповину електричних аутомобила. Међутим, те субвенције свакако нису довољне да би се возачи мотивисали да купе баш та возила. Без обзира што ће се у Србији производити јефтинији модели електричних аутомобила њихова цена је још увек прилично висока за наше услове, чак и са субв енцијама. Основни проблем је тај што код нас не постоји инфраструктура за електричне аутомобиле, односно нема довољно инсталираних пуњача батерија. То посебно одбија потенцијалне купце од намере да пазаре електричне аутомобиле - наводи наш саговорник.

Према његовим речима за Стелантис би било знатно исплативије да електричне аутомобиле произведене у Србији продаје у иностранству где је инфраструктура потребна за њихову вожњу знатно развијенија и сходно томе постоји веће интересовање за куповину таквих возила.

Економски аналитичар Бранко Павловић такође сматра да ће се само мањи број електричних аутомобила произведених у Крагујевцу продавати у Србији и да та цифра неће бити већа од неколико хиљада.

- Проблем је што код нас нема инфраструктуре која би тако нешто подржала и не постоје услови за масовну продају. Субвенције у том сегменту не могу значајније да допринесу управо због недостатка пуњача за батерије електричних возила али и због тога што је реч о аутомобилима који су и даље скупи. То је и разлог што се куповина таквих возила субвенционише и у развијеним земљама. Да би Стелантис успео да у одређеној мери повати уложена средства у израду електричних аутомобила у Крагујевцу потпуно је извесно да ће их углавном пласирати на страно тржиште - наводи наш саговорник.

Према његовим речима, у датом тренутку надлежни у Србији не могу да учине готово ништа да поспеше продају електричних аутомобила на тржишту јер технологија производње таква да то још увек није аутомобили за “свачији џеп”.

- Тек када се технологија производње електричних возила модернизује и постаје јефтинија, дакле када се појави нова генерација таквих возила то може бити шанса за тржиште у Србију, односно тада ће ти аутомобили постати знатно приступачнији за купце са просечним примањима него што је то случај сада - закључује наш саговорник.

(Бета, 19.04.2024)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Економија, најновије вести »